US Domestic Light Truck Sales (I:USDLTSUM)
794.57K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
US Domestic Light Truck Sales is at a current level of 794.57K, up from 717.92K last month and up from 773.54K one year ago. This is a change of 10.68% from last month and 2.72% from one year ago. |
| Report | Supplemental Estimates |
| Category | Retail and Services Business Statistics |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 794.57K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 20:03 EDT |
| Next Release | Apr 9 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 16.86% |
| Value from Last Month | 717.92K |
| Change from Last Month | 10.68% |
| Value from 1 Year Ago | 773.54K |
| Change from 1 Year Ago | 2.72% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 794.57K |
| January 31, 2026 | 717.92K |
| December 31, 2025 | 996.39K |
| November 30, 2025 | 873.91K |
| October 31, 2025 | 890.23K |
| September 30, 2025 | 875.96K |
| August 31, 2025 | 971.25K |
| July 31, 2025 | 931.36K |
| June 30, 2025 | 850.73K |
| May 31, 2025 | 960.57K |
| April 30, 2025 | 948.69K |
| March 31, 2025 | 1.010M |
| February 28, 2025 | 773.54K |
| January 31, 2025 | 696.00K |
| December 31, 2024 | 992.39K |
| November 30, 2024 | 892.13K |
| October 31, 2024 | 859.33K |
| September 30, 2024 | 746.08K |
| August 31, 2024 | 891.88K |
| July 31, 2024 | 813.03K |
| June 30, 2024 | 843.48K |
| May 31, 2024 | 912.69K |
| April 30, 2024 | 836.06K |
| March 31, 2024 | 904.14K |
| February 29, 2024 | 797.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 680.84K |
| December 31, 2023 | 947.71K |
| November 30, 2023 | 783.17K |
| October 31, 2023 | 761.14K |
| September 30, 2023 | 844.24K |
| August 31, 2023 | 829.19K |
| July 31, 2023 | 822.74K |
| June 30, 2023 | 874.89K |
| May 31, 2023 | 864.80K |
| April 30, 2023 | 861.77K |
| March 31, 2023 | 874.30K |
| February 28, 2023 | 737.41K |
| January 31, 2023 | 667.65K |
| December 31, 2022 | 826.86K |
| November 30, 2022 | 728.05K |
| October 31, 2022 | 756.90K |
| September 30, 2022 | 725.36K |
| August 31, 2022 | 715.76K |
| July 31, 2022 | 736.60K |
| June 30, 2022 | 731.10K |
| May 31, 2022 | 714.14K |
| April 30, 2022 | 795.61K |
| March 31, 2022 | 794.20K |
| February 28, 2022 | 651.36K |
| January 31, 2022 | 626.84K |
News
Headline
Time (ET)
03/27 08:39
03/13 08:49
03/12 12:27
Basic Info
|
US Domestic Light Truck Sales is at a current level of 794.57K, up from 717.92K last month and up from 773.54K one year ago. This is a change of 10.68% from last month and 2.72% from one year ago. |
| Report | Supplemental Estimates |
| Category | Retail and Services Business Statistics |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 794.57K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 20:03 EDT |
| Next Release | Apr 9 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 16.86% |
| Value from Last Month | 717.92K |
| Change from Last Month | 10.68% |
| Value from 1 Year Ago | 773.54K |
| Change from 1 Year Ago | 2.72% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |