US Reformulated Motor Gasoline Stocks (I:USRMGES)
26.00K bbl for Wk of May 15 2026
Basic Info
|
US Reformulated Motor Gasoline Stocks is at a current level of 26.00K, up from 23.00K last week and down from 28.00K one year ago. This is a change of 13.04% from last week and -7.14% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 26.00K |
| Latest Period | May 15 2026 |
| Last Updated | May 20 2026, 12:04 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 85.98% |
| Value from Last Week | 23.00K |
| Change from Last Week | 13.04% |
| Value from 1 Year Ago | 28.00K |
| Change from 1 Year Ago | -7.14% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| May 15, 2026 | 26.00K |
| May 08, 2026 | 23.00K |
| May 01, 2026 | 24.00K |
| April 24, 2026 | 22.00K |
| April 17, 2026 | 20.00K |
| April 10, 2026 | 18.00K |
| April 03, 2026 | 19.00K |
| March 27, 2026 | 27.00K |
| March 20, 2026 | 21.00K |
| March 13, 2026 | 30.00K |
| March 06, 2026 | 14.00K |
| February 27, 2026 | 19.00K |
| February 20, 2026 | 31.00K |
| February 13, 2026 | 28.00K |
| February 06, 2026 | 25.00K |
| January 30, 2026 | 32.00K |
| January 23, 2026 | 23.00K |
| January 16, 2026 | 27.00K |
| January 09, 2026 | 25.00K |
| January 02, 2026 | 30.00K |
| December 26, 2025 | 26.00K |
| December 19, 2025 | 32.00K |
| December 12, 2025 | 29.00K |
| December 05, 2025 | 25.00K |
| November 28, 2025 | 29.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 21, 2025 | 29.00K |
| November 14, 2025 | 23.00K |
| November 07, 2025 | 23.00K |
| October 31, 2025 | 26.00K |
| October 24, 2025 | 28.00K |
| October 17, 2025 | 29.00K |
| October 10, 2025 | 30.00K |
| October 03, 2025 | 25.00K |
| September 26, 2025 | 26.00K |
| September 19, 2025 | 30.00K |
| September 12, 2025 | 26.00K |
| September 05, 2025 | 28.00K |
| August 29, 2025 | 28.00K |
| August 22, 2025 | 29.00K |
| August 15, 2025 | 29.00K |
| August 08, 2025 | 29.00K |
| August 01, 2025 | 28.00K |
| July 25, 2025 | 33.00K |
| July 18, 2025 | 29.00K |
| July 11, 2025 | 28.00K |
| July 04, 2025 | 28.00K |
| June 27, 2025 | 24.00K |
| June 20, 2025 | 28.00K |
| June 13, 2025 | 25.00K |
| June 06, 2025 | 29.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/21 14:40
05/20 16:03
05/13 14:39
Basic Info
|
US Reformulated Motor Gasoline Stocks is at a current level of 26.00K, up from 23.00K last week and down from 28.00K one year ago. This is a change of 13.04% from last week and -7.14% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 26.00K |
| Latest Period | May 15 2026 |
| Last Updated | May 20 2026, 12:04 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 85.98% |
| Value from Last Week | 23.00K |
| Change from Last Week | 13.04% |
| Value from 1 Year Ago | 28.00K |
| Change from 1 Year Ago | -7.14% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
