US Refiner and Blender Net Input of Gasoline Blending Components (4-Week Average) (I:USRB12SN)
Level Chart
Basic Info
|
US Refiner and Blender Net Input of Gasoline Blending Components (4-Week Average) is at a current level of 600.00K, up from 496.00K last week and down from 733.00K one year ago. This is a change of 20.97% from last week and -18.14% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 600.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:50 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | -991.8% |
| Value from Last Week | 496.00K |
| Change from Last Week | 20.97% |
| Value from 1 Year Ago | 733.00K |
| Change from 1 Year Ago | -18.14% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 27, 2026 | 600.00K |
| March 20, 2026 | 496.00K |
| March 13, 2026 | 492.00K |
| March 06, 2026 | 485.00K |
| February 27, 2026 | 317.00K |
| February 20, 2026 | 130.00K |
| February 13, 2026 | 55.00K |
| February 06, 2026 | -130.00K |
| January 30, 2026 | -370.00K |
| January 23, 2026 | -552.00K |
| January 16, 2026 | -651.00K |
| January 09, 2026 | -593.00K |
| January 02, 2026 | -463.00K |
| December 26, 2025 | -316.00K |
| December 19, 2025 | -313.00K |
| December 12, 2025 | -300.00K |
| December 05, 2025 | -156.00K |
| November 28, 2025 | 35.00K |
| November 21, 2025 | 305.00K |
| November 14, 2025 | 587.00K |
| November 07, 2025 | 776.00K |
| October 31, 2025 | 874.00K |
| October 24, 2025 | 835.00K |
| October 17, 2025 | 604.00K |
| October 10, 2025 | 390.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| October 03, 2025 | 358.00K |
| September 26, 2025 | 270.00K |
| September 19, 2025 | 362.00K |
| September 12, 2025 | 531.00K |
| September 05, 2025 | 620.00K |
| August 29, 2025 | 765.00K |
| August 22, 2025 | 781.00K |
| August 15, 2025 | 776.00K |
| August 08, 2025 | 716.00K |
| August 01, 2025 | 559.00K |
| July 25, 2025 | 525.00K |
| July 18, 2025 | 494.00K |
| July 11, 2025 | 452.00K |
| July 04, 2025 | 505.00K |
| June 27, 2025 | 473.00K |
| June 20, 2025 | 385.00K |
| June 13, 2025 | 534.00K |
| June 06, 2025 | 597.00K |
| May 30, 2025 | 719.00K |
| May 23, 2025 | 775.00K |
| May 16, 2025 | 700.00K |
| May 09, 2025 | 829.00K |
| May 02, 2025 | 828.00K |
| April 25, 2025 | 897.00K |
| April 18, 2025 | 1.023M |
News
Basic Info
|
US Refiner and Blender Net Input of Gasoline Blending Components (4-Week Average) is at a current level of 600.00K, up from 496.00K last week and down from 733.00K one year ago. This is a change of 20.97% from last week and -18.14% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 600.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:50 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | -991.8% |
| Value from Last Week | 496.00K |
| Change from Last Week | 20.97% |
| Value from 1 Year Ago | 733.00K |
| Change from 1 Year Ago | -18.14% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |