US Petroleum Imports From Venezuela (I:USPIFV)
137.32K bbl/d for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
US Petroleum Imports From Venezuela is at a current level of 137.32K, down from 138.87K last month and down from 297.23K one year ago. This is a change of -1.11% from last month and -53.80% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 137.32K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 16:04 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 24.46% |
| Value from Last Month | 138.87K |
| Change from Last Month | -1.11% |
| Value from 1 Year Ago | 297.23K |
| Change from 1 Year Ago | -53.80% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 137.32K |
| November 30, 2025 | 138.87K |
| October 31, 2025 | 135.48K |
| September 30, 2025 | 101.60K |
| August 31, 2025 | 38.87K |
| July 31, 2025 | 5.645K |
| June 30, 2025 | 89.53K |
| May 31, 2025 | 133.32K |
| April 30, 2025 | 175.33K |
| March 31, 2025 | 261.74K |
| February 28, 2025 | 221.29K |
| January 31, 2025 | 299.81K |
| December 31, 2024 | 297.23K |
| November 30, 2024 | 236.10K |
| October 31, 2024 | 294.71K |
| September 30, 2024 | 205.03K |
| August 31, 2024 | 262.61K |
| July 31, 2024 | 311.32K |
| June 30, 2024 | 226.10K |
| May 31, 2024 | 241.03K |
| April 30, 2024 | 212.90K |
| March 31, 2024 | 179.77K |
| February 29, 2024 | 141.93K |
| January 31, 2024 | 158.97K |
| December 31, 2023 | 163.94K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 147.43K |
| October 31, 2023 | 165.81K |
| September 30, 2023 | 162.80K |
| August 31, 2023 | 129.74K |
| July 31, 2023 | 152.87K |
| June 30, 2023 | 125.80K |
| May 31, 2023 | 184.74K |
| April 30, 2023 | 140.33K |
| March 31, 2023 | 109.13K |
| February 28, 2023 | 58.21K |
| January 31, 2023 | 40.03K |
| December 31, 2022 | |
| November 30, 2022 | |
| October 31, 2022 | |
| September 30, 2022 | |
| August 31, 2022 | |
| July 31, 2022 | |
| June 30, 2022 | |
| May 31, 2022 | |
| April 30, 2022 | |
| March 31, 2022 | |
| February 28, 2022 | |
| January 31, 2022 | |
| December 31, 2021 | |
| November 30, 2021 |
News
Headline
Time (ET)
03/27 16:07
03/17 16:04
Basic Info
|
US Petroleum Imports From Venezuela is at a current level of 137.32K, down from 138.87K last month and down from 297.23K one year ago. This is a change of -1.11% from last month and -53.80% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 137.32K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 16:04 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 24.46% |
| Value from Last Month | 138.87K |
| Change from Last Month | -1.11% |
| Value from 1 Year Ago | 297.23K |
| Change from 1 Year Ago | -53.80% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |