US Petroleum Imports from Brazil (I:USPIB)
190.71K bbl/d for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
US Petroleum Imports from Brazil is at a current level of 190.71K, up from 103.43K last month and down from 235.81K one year ago. This is a change of 84.38% from last month and -19.12% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 190.71K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:23 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 509.4% |
| Value from Last Month | 103.43K |
| Change from Last Month | 84.38% |
| Value from 1 Year Ago | 235.81K |
| Change from 1 Year Ago | -19.12% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 190.71K |
| November 30, 2025 | 103.43K |
| October 31, 2025 | 144.10K |
| September 30, 2025 | 300.73K |
| August 31, 2025 | 306.81K |
| July 31, 2025 | 324.97K |
| June 30, 2025 | 254.43K |
| May 31, 2025 | 322.97K |
| April 30, 2025 | 152.93K |
| March 31, 2025 | 231.71K |
| February 28, 2025 | 248.64K |
| January 31, 2025 | 191.90K |
| December 31, 2024 | 235.81K |
| November 30, 2024 | 355.80K |
| October 31, 2024 | 256.87K |
| September 30, 2024 | 188.47K |
| August 31, 2024 | 346.16K |
| July 31, 2024 | 298.58K |
| June 30, 2024 | 291.17K |
| May 31, 2024 | 346.90K |
| April 30, 2024 | 215.97K |
| March 31, 2024 | 283.10K |
| February 29, 2024 | 239.55K |
| January 31, 2024 | 305.13K |
| December 31, 2023 | 397.87K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 345.50K |
| October 31, 2023 | 287.16K |
| September 30, 2023 | 419.20K |
| August 31, 2023 | 273.13K |
| July 31, 2023 | 250.06K |
| June 30, 2023 | 301.50K |
| May 31, 2023 | 156.97K |
| April 30, 2023 | 155.20K |
| March 31, 2023 | 192.26K |
| February 28, 2023 | 183.79K |
| January 31, 2023 | 125.61K |
| December 31, 2022 | 188.97K |
| November 30, 2022 | 237.70K |
| October 31, 2022 | 248.16K |
| September 30, 2022 | 222.77K |
| August 31, 2022 | 207.84K |
| July 31, 2022 | 261.81K |
| June 30, 2022 | 205.20K |
| May 31, 2022 | 150.36K |
| April 30, 2022 | 138.70K |
| March 31, 2022 | 166.29K |
| February 28, 2022 | 175.43K |
| January 31, 2022 | 109.81K |
| December 31, 2021 | 101.06K |
| November 30, 2021 | 175.23K |
News
Headline
Time (ET)
03/27 16:07
03/17 16:04
Basic Info
|
US Petroleum Imports from Brazil is at a current level of 190.71K, up from 103.43K last month and down from 235.81K one year ago. This is a change of 84.38% from last month and -19.12% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 190.71K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:23 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 509.4% |
| Value from Last Month | 103.43K |
| Change from Last Month | 84.38% |
| Value from 1 Year Ago | 235.81K |
| Change from 1 Year Ago | -19.12% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |