US Petroleum Coke Consumed by the Electric Power Sector (I:USPCCEPS)
19.48K bbl/d for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
US Petroleum Coke Consumed by the Electric Power Sector is at a current level of 19.48K, down from 23.33K last month and down from 22.50K one year ago. This is a change of -16.47% from last month and -13.41% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 19.48K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:28 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 46.30% |
| Value from Last Month | 23.33K |
| Change from Last Month | -16.47% |
| Value from 1 Year Ago | 22.50K |
| Change from 1 Year Ago | -13.41% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 19.48K |
| November 30, 2025 | 23.33K |
| October 31, 2025 | 27.62K |
| September 30, 2025 | 28.01K |
| August 31, 2025 | 32.23K |
| July 31, 2025 | 33.63K |
| June 30, 2025 | 33.11K |
| May 31, 2025 | 22.58K |
| April 30, 2025 | 22.08K |
| March 31, 2025 | 26.11K |
| February 28, 2025 | 24.64K |
| January 31, 2025 | 33.46K |
| December 31, 2024 | 22.50K |
| November 30, 2024 | 17.05K |
| October 31, 2024 | 17.06K |
| September 30, 2024 | 18.34K |
| August 31, 2024 | 31.58K |
| July 31, 2024 | 32.13K |
| June 30, 2024 | 28.66K |
| May 31, 2024 | 22.46K |
| April 30, 2024 | 20.66K |
| March 31, 2024 | 14.40K |
| February 29, 2024 | 20.56K |
| January 31, 2024 | 26.36K |
| December 31, 2023 | 24.02K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 13.40K |
| October 31, 2023 | 20.22K |
| September 30, 2023 | 40.23K |
| August 31, 2023 | 43.02K |
| July 31, 2023 | 42.90K |
| June 30, 2023 | 27.39K |
| May 31, 2023 | 23.54K |
| April 30, 2023 | 21.26K |
| March 31, 2023 | 21.82K |
| February 28, 2023 | 29.60K |
| January 31, 2023 | 28.67K |
| December 31, 2022 | 47.60K |
| November 30, 2022 | 38.03K |
| October 31, 2022 | 42.01K |
| September 30, 2022 | 46.44K |
| August 31, 2022 | 38.48K |
| July 31, 2022 | 33.98K |
| June 30, 2022 | 46.33K |
| May 31, 2022 | 39.33K |
| April 30, 2022 | 37.18K |
| March 31, 2022 | 34.77K |
| February 28, 2022 | 45.30K |
| January 31, 2022 | 38.54K |
| December 31, 2021 | 40.24K |
| November 30, 2021 | 53.82K |
News
Headline
Time (ET)
03/27 16:07
03/17 16:04
Basic Info
|
US Petroleum Coke Consumed by the Electric Power Sector is at a current level of 19.48K, down from 23.33K last month and down from 22.50K one year ago. This is a change of -16.47% from last month and -13.41% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 19.48K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:28 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 46.30% |
| Value from Last Month | 23.33K |
| Change from Last Month | -16.47% |
| Value from 1 Year Ago | 22.50K |
| Change from 1 Year Ago | -13.41% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |