US Normal Butane-Butylene Product Supplied (I:USNBBPS)
-684.00K bbl for Dec 2021
Level Chart
Basic Info
|
US Normal Butane-Butylene Product Supplied is at a current level of -684.00K, down from -463.00K last month and down from 726.00K one year ago. This is a change of N/A from last month. |
| Report | US Petroleum Product Supplied |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | -684.00K |
| Latest Period | Dec 2021 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 11:18 EDT |
| Next Release | Apr 30 2026, 15:30 EDT |
| Average Growth Rate | -298.6% |
| Value from Last Month | -463.00K |
| Change from Last Month | N/A |
| Value from 1 Year Ago | 726.00K |
| Change from 1 Year Ago | N/A |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2021 | -684.00K |
| November 30, 2021 | -463.00K |
| October 31, 2021 | -714.00K |
| September 30, 2021 | 313.00K |
| August 31, 2021 | 1.141M |
| July 31, 2021 | 1.685M |
| June 30, 2021 | 3.289M |
| May 31, 2021 | 2.276M |
| April 30, 2021 | -240.00K |
| March 31, 2021 | 563.00K |
| February 28, 2021 | 427.00K |
| January 31, 2021 | -303.00K |
| December 31, 2020 | 726.00K |
| November 30, 2020 | -340.00K |
| October 31, 2020 | 154.00K |
| September 30, 2020 | -138.00K |
| August 31, 2020 | 547.00K |
| July 31, 2020 | -1.063M |
| June 30, 2020 | -833.00K |
| May 31, 2020 | 464.00K |
| April 30, 2020 | -1.188M |
| March 31, 2020 | 337.00K |
| February 29, 2020 | -2.813M |
| January 31, 2020 | -1.076M |
| December 31, 2019 | 177.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2019 | 972.00K |
| October 31, 2019 | 3.293M |
| September 30, 2019 | 2.092M |
| August 31, 2019 | 3.562M |
| July 31, 2019 | 3.852M |
| June 30, 2019 | 2.12M |
| May 31, 2019 | 690.00K |
| April 30, 2019 | 43.00K |
| March 31, 2019 | 382.00K |
| February 28, 2019 | 416.00K |
| January 31, 2019 | 842.00K |
| December 31, 2018 | 1.373M |
| November 30, 2018 | 2.551M |
| October 31, 2018 | 2.091M |
| September 30, 2018 | 342.00K |
| August 31, 2018 | 2.358M |
| July 31, 2018 | 1.928M |
| June 30, 2018 | 2.364M |
| May 31, 2018 | 1.564M |
| April 30, 2018 | -60.00K |
| March 31, 2018 | -852.00K |
| February 28, 2018 | 1.596M |
| January 31, 2018 | 551.00K |
| December 31, 2017 | -313.00K |
| November 30, 2017 | -562.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/31 06:01
03/26 06:08
03/24 06:04
03/10 13:14
Basic Info
|
US Normal Butane-Butylene Product Supplied is at a current level of -684.00K, down from -463.00K last month and down from 726.00K one year ago. This is a change of N/A from last month. |
| Report | US Petroleum Product Supplied |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | -684.00K |
| Latest Period | Dec 2021 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 11:18 EDT |
| Next Release | Apr 30 2026, 15:30 EDT |
| Average Growth Rate | -298.6% |
| Value from Last Month | -463.00K |
| Change from Last Month | N/A |
| Value from 1 Year Ago | 726.00K |
| Change from 1 Year Ago | N/A |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |