US Propane Consumed by the Commercial Sector (I:USLPGCCS)
213.00K bbl/d for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
US Propane Consumed by the Commercial Sector is at a current level of 213.00K, up from 163.67K last month and up from 204.79K one year ago. This is a change of 30.14% from last month and 4.01% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 213.00K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:25 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 11.02% |
| Value from Last Month | 163.67K |
| Change from Last Month | 30.14% |
| Value from 1 Year Ago | 204.79K |
| Change from 1 Year Ago | 4.01% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File | |
| Notes | In October 2019, the EIA revised this report to not include Propylene. |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 213.00K |
| November 30, 2025 | 163.67K |
| October 31, 2025 | 115.54K |
| September 30, 2025 | 83.67K |
| August 31, 2025 | 78.15K |
| July 31, 2025 | 76.98K |
| June 30, 2025 | 79.98K |
| May 31, 2025 | 101.11K |
| April 30, 2025 | 128.88K |
| March 31, 2025 | 162.10K |
| February 28, 2025 | 215.07K |
| January 31, 2025 | 249.27K |
| December 31, 2024 | 204.79K |
| November 30, 2024 | 155.84K |
| October 31, 2024 | 107.20K |
| September 30, 2024 | 79.33K |
| August 31, 2024 | 73.77K |
| July 31, 2024 | 72.81K |
| June 30, 2024 | 75.87K |
| May 31, 2024 | 93.51K |
| April 30, 2024 | 126.82K |
| March 31, 2024 | 164.33K |
| February 29, 2024 | 188.10K |
| January 31, 2024 | 230.57K |
| December 31, 2023 | 186.43K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 167.66K |
| October 31, 2023 | 110.04K |
| September 30, 2023 | 80.86K |
| August 31, 2023 | 74.01K |
| July 31, 2023 | 73.10K |
| June 30, 2023 | 80.35K |
| May 31, 2023 | 98.72K |
| April 30, 2023 | 128.47K |
| March 31, 2023 | 179.37K |
| February 28, 2023 | 198.13K |
| January 31, 2023 | 203.09K |
| December 31, 2022 | 219.33K |
| November 30, 2022 | 173.96K |
| October 31, 2022 | 125.35K |
| September 30, 2022 | 87.35K |
| August 31, 2022 | 80.15K |
| July 31, 2022 | 79.76K |
| June 30, 2022 | 83.91K |
| May 31, 2022 | 101.06K |
| April 30, 2022 | 142.49K |
| March 31, 2022 | 173.30K |
| February 28, 2022 | 220.62K |
| January 31, 2022 | 243.23K |
| December 31, 2021 | 213.44K |
| November 30, 2021 | 194.84K |
News
Headline
Time (ET)
03/27 16:07
03/17 16:04
Basic Info
|
US Propane Consumed by the Commercial Sector is at a current level of 213.00K, up from 163.67K last month and up from 204.79K one year ago. This is a change of 30.14% from last month and 4.01% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 213.00K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:25 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 11.02% |
| Value from Last Month | 163.67K |
| Change from Last Month | 30.14% |
| Value from 1 Year Ago | 204.79K |
| Change from 1 Year Ago | 4.01% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File | |
| Notes | In October 2019, the EIA revised this report to not include Propylene. |