US Kerosene-Type Jet Fuel Imports (I:USKTJFI)
150.00K bbl/d for Wk of Mar 27 2026
Level Chart
Basic Info
|
US Kerosene-Type Jet Fuel Imports is at a current level of 150.00K, up from 107.00K last week and up from 91.00K one year ago. This is a change of 40.19% from last week and 64.84% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | N/A |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 150.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:49 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 2.99K% |
| Value from Last Week | 107.00K |
| Change from Last Week | 40.19% |
| Value from 1 Year Ago | 91.00K |
| Change from 1 Year Ago | 64.84% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 27, 2026 | 150.00K |
| March 20, 2026 | 107.00K |
| March 13, 2026 | 150.00K |
| March 06, 2026 | 64.00K |
| February 27, 2026 | 130.00K |
| February 20, 2026 | 112.00K |
| February 13, 2026 | 157.00K |
| February 06, 2026 | 51.00K |
| January 30, 2026 | 131.00K |
| January 23, 2026 | 69.00K |
| January 16, 2026 | 127.00K |
| January 09, 2026 | 180.00K |
| January 02, 2026 | 210.00K |
| December 26, 2025 | 33.00K |
| December 19, 2025 | 188.00K |
| December 12, 2025 | 160.00K |
| December 05, 2025 | 73.00K |
| November 28, 2025 | 136.00K |
| November 21, 2025 | 163.00K |
| November 14, 2025 | 109.00K |
| November 07, 2025 | 129.00K |
| October 31, 2025 | 153.00K |
| October 24, 2025 | 129.00K |
| October 17, 2025 | 81.00K |
| October 10, 2025 | 143.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| October 03, 2025 | 87.00K |
| September 26, 2025 | 65.00K |
| September 19, 2025 | 137.00K |
| September 12, 2025 | 54.00K |
| September 05, 2025 | 127.00K |
| August 29, 2025 | 45.00K |
| August 22, 2025 | 85.00K |
| August 15, 2025 | 95.00K |
| August 08, 2025 | 28.00K |
| August 01, 2025 | 2.00K |
| July 25, 2025 | 64.00K |
| July 18, 2025 | 150.00K |
| July 11, 2025 | 64.00K |
| July 04, 2025 | 79.00K |
| June 27, 2025 | 74.00K |
| June 20, 2025 | 13.00K |
| June 13, 2025 | 212.00K |
| June 06, 2025 | 13.00K |
| May 30, 2025 | 199.00K |
| May 23, 2025 | 194.00K |
| May 16, 2025 | 52.00K |
| May 09, 2025 | 144.00K |
| May 02, 2025 | 126.00K |
| April 25, 2025 | 100.00K |
| April 18, 2025 | 308.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 06:08
Update: WTI Oil Rises Again But Fails to Stick Above US$100 After Earlier Rising to a Four-Year High
03/09 14:47
03/06 14:41
Basic Info
|
US Kerosene-Type Jet Fuel Imports is at a current level of 150.00K, up from 107.00K last week and up from 91.00K one year ago. This is a change of 40.19% from last week and 64.84% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | N/A |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 150.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:49 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 2.99K% |
| Value from Last Week | 107.00K |
| Change from Last Week | 40.19% |
| Value from 1 Year Ago | 91.00K |
| Change from 1 Year Ago | 64.84% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |