US Automobile Exports (I:USAESM)
100.68K for Feb 2026
Basic Info
|
US Automobile Exports is at a current level of 100.68K, down from 123.83K last month and down from 124.65K one year ago. This is a change of -18.70% from last month and -19.23% from one year ago. |
| Report | Supplemental Estimates |
| Category | Retail and Services Business Statistics |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 100.68K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 30 2026, 10:37 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 39.98% |
| Value from Last Month | 123.83K |
| Change from Last Month | -18.70% |
| Value from 1 Year Ago | 124.65K |
| Change from 1 Year Ago | -19.23% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 100.68K |
| January 31, 2026 | 123.83K |
| December 31, 2025 | 116.01K |
| November 30, 2025 | 152.03K |
| October 31, 2025 | 176.07K |
| September 30, 2025 | 134.01K |
| August 31, 2025 | 137.51K |
| July 31, 2025 | 142.69K |
| June 30, 2025 | 118.16K |
| May 31, 2025 | 123.39K |
| April 30, 2025 | 82.77K |
| March 31, 2025 | 120.90K |
| February 28, 2025 | 124.65K |
| January 31, 2025 | 135.00K |
| December 31, 2024 | 63.93K |
| November 30, 2024 | 68.47K |
| October 31, 2024 | 53.37K |
| September 30, 2024 | 64.11K |
| August 31, 2024 | 72.54K |
| July 31, 2024 | 59.40K |
| June 30, 2024 | 74.79K |
| May 31, 2024 | 68.58K |
| April 30, 2024 | 61.66K |
| March 31, 2024 | 80.50K |
| February 29, 2024 | 77.52K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 79.34K |
| December 31, 2023 | 72.52K |
| November 30, 2023 | 78.31K |
| October 31, 2023 | 77.13K |
| September 30, 2023 | 78.87K |
| August 31, 2023 | 76.27K |
| July 31, 2023 | 90.54K |
| June 30, 2023 | 73.26K |
| May 31, 2023 | 77.10K |
| April 30, 2023 | 73.57K |
| March 31, 2023 | 68.34K |
| February 28, 2023 | 75.01K |
| January 31, 2023 | 82.21K |
| December 31, 2022 | 85.14K |
| November 30, 2022 | 77.09K |
| October 31, 2022 | 83.70K |
| September 30, 2022 | 83.58K |
| August 31, 2022 | 79.02K |
| July 31, 2022 | 89.56K |
| June 30, 2022 | 78.12K |
| May 31, 2022 | 90.35K |
| April 30, 2022 | 93.58K |
| March 31, 2022 | 83.19K |
| February 28, 2022 | 82.63K |
| January 31, 2022 | 81.23K |
News
Headline
Time (ET)
05/12 07:21
04/24 07:42
04/23 08:36
Basic Info
|
US Automobile Exports is at a current level of 100.68K, down from 123.83K last month and down from 124.65K one year ago. This is a change of -18.70% from last month and -19.23% from one year ago. |
| Report | Supplemental Estimates |
| Category | Retail and Services Business Statistics |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 100.68K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 30 2026, 10:37 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 39.98% |
| Value from Last Month | 123.83K |
| Change from Last Month | -18.70% |
| Value from 1 Year Ago | 124.65K |
| Change from 1 Year Ago | -19.23% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
