US Distillate Fuel Oil Consumed by the Industrial Sector (I:USDFOCIS)
Level Chart
Basic Info
|
US Distillate Fuel Oil Consumed by the Industrial Sector is at a current level of 486.29K, down from 529.23K last month and down from 492.59K one year ago. This is a change of -8.11% from last month and -1.28% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 486.29K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:26 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 29.15% |
| Value from Last Month | 529.23K |
| Change from Last Month | -8.11% |
| Value from 1 Year Ago | 492.59K |
| Change from 1 Year Ago | -1.28% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 486.29K |
| November 30, 2025 | 529.23K |
| October 31, 2025 | 657.07K |
| September 30, 2025 | 578.17K |
| August 31, 2025 | 467.41K |
| July 31, 2025 | 483.79K |
| June 30, 2025 | 555.88K |
| May 31, 2025 | 496.76K |
| April 30, 2025 | 567.42K |
| March 31, 2025 | 569.61K |
| February 28, 2025 | 520.42K |
| January 31, 2025 | 701.65K |
| December 31, 2024 | 492.59K |
| November 30, 2024 | 501.37K |
| October 31, 2024 | 735.25K |
| September 30, 2024 | 490.20K |
| August 31, 2024 | 583.37K |
| July 31, 2024 | 458.84K |
| June 30, 2024 | 410.64K |
| May 31, 2024 | 522.75K |
| April 30, 2024 | 547.95K |
| March 31, 2024 | 483.93K |
| February 29, 2024 | 583.26K |
| January 31, 2024 | 640.20K |
| December 31, 2023 | 377.54K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 616.74K |
| October 31, 2023 | 632.28K |
| September 30, 2023 | 543.01K |
| August 31, 2023 | 632.07K |
| July 31, 2023 | 332.19K |
| June 30, 2023 | 553.30K |
| May 31, 2023 | 560.01K |
| April 30, 2023 | 548.80K |
| March 31, 2023 | 693.16K |
| February 28, 2023 | 505.66K |
| January 31, 2023 | 670.57K |
| December 31, 2022 | 367.44K |
| November 30, 2022 | 639.18K |
| October 31, 2022 | 648.78K |
| September 30, 2022 | 641.11K |
| August 31, 2022 | 512.86K |
| July 31, 2022 | 369.74K |
| June 30, 2022 | 548.14K |
| May 31, 2022 | 486.11K |
| April 30, 2022 | 564.96K |
| March 31, 2022 | 687.41K |
| February 28, 2022 | 689.65K |
| January 31, 2022 | 692.04K |
| December 31, 2021 | 526.76K |
| November 30, 2021 | 727.72K |
News
Basic Info
|
US Distillate Fuel Oil Consumed by the Industrial Sector is at a current level of 486.29K, down from 529.23K last month and down from 492.59K one year ago. This is a change of -8.11% from last month and -1.28% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 486.29K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:26 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 29.15% |
| Value from Last Month | 529.23K |
| Change from Last Month | -8.11% |
| Value from 1 Year Ago | 492.59K |
| Change from 1 Year Ago | -1.28% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |