US Distillate Fuel Oil Consumed by the Commercial Sector (I:USDFOCCS)
Level Chart
Basic Info
|
US Distillate Fuel Oil Consumed by the Commercial Sector is at a current level of 208.49K, up from 156.28K last month and up from 203.94K one year ago. This is a change of 33.41% from last month and 2.23% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 208.49K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:25 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 29.56% |
| Value from Last Month | 156.28K |
| Change from Last Month | 33.41% |
| Value from 1 Year Ago | 203.94K |
| Change from 1 Year Ago | 2.23% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 208.49K |
| November 30, 2025 | 156.28K |
| October 31, 2025 | 132.91K |
| September 30, 2025 | 101.48K |
| August 31, 2025 | 57.89K |
| July 31, 2025 | 67.45K |
| June 30, 2025 | 100.41K |
| May 31, 2025 | 114.20K |
| April 30, 2025 | 136.39K |
| March 31, 2025 | 203.39K |
| February 28, 2025 | 313.73K |
| January 31, 2025 | 250.59K |
| December 31, 2024 | 203.94K |
| November 30, 2024 | 152.87K |
| October 31, 2024 | 130.01K |
| September 30, 2024 | 99.26K |
| August 31, 2024 | 56.63K |
| July 31, 2024 | 65.98K |
| June 30, 2024 | 98.22K |
| May 31, 2024 | 111.70K |
| April 30, 2024 | 133.41K |
| March 31, 2024 | 198.96K |
| February 29, 2024 | 296.31K |
| January 31, 2024 | 245.12K |
| December 31, 2023 | 210.16K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 157.53K |
| October 31, 2023 | 133.98K |
| September 30, 2023 | 102.29K |
| August 31, 2023 | 58.36K |
| July 31, 2023 | 67.99K |
| June 30, 2023 | 101.21K |
| May 31, 2023 | 115.11K |
| April 30, 2023 | 137.48K |
| March 31, 2023 | 205.02K |
| February 28, 2023 | 316.25K |
| January 31, 2023 | 252.60K |
| December 31, 2022 | 215.29K |
| November 30, 2022 | 161.37K |
| October 31, 2022 | 137.24K |
| September 30, 2022 | 104.79K |
| August 31, 2022 | 59.78K |
| July 31, 2022 | 69.65K |
| June 30, 2022 | 103.68K |
| May 31, 2022 | 117.92K |
| April 30, 2022 | 140.84K |
| March 31, 2022 | 210.02K |
| February 28, 2022 | 323.96K |
| January 31, 2022 | 258.76K |
| December 31, 2021 | 224.07K |
| November 30, 2021 | 167.96K |
News
Basic Info
|
US Distillate Fuel Oil Consumed by the Commercial Sector is at a current level of 208.49K, up from 156.28K last month and up from 203.94K one year ago. This is a change of 33.41% from last month and 2.23% from one year ago. |
| Report | Monthly Energy Review |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 208.49K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Mar 26 2026, 15:25 EDT |
| Next Release | Apr 24 2026, 14:00 EDT |
| Average Growth Rate | 29.56% |
| Value from Last Month | 156.28K |
| Change from Last Month | 33.41% |
| Value from 1 Year Ago | 203.94K |
| Change from 1 Year Ago | 2.23% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |