US Crude Oil Imports from Saudi Arabia (I:USCOISA)
155.00K bbl/d for Wk of May 15 2026
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Saudi Arabia is at a current level of 155.00K, up from 154.00K last week and down from 265.00K one year ago. This is a change of 0.65% from last week and -41.51% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 155.00K |
| Latest Period | May 15 2026 |
| Last Updated | May 20 2026, 15:28 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 682.2% |
| Value from Last Week | 154.00K |
| Change from Last Week | 0.65% |
| Value from 1 Year Ago | 265.00K |
| Change from 1 Year Ago | -41.51% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| May 15, 2026 | 155.00K |
| May 08, 2026 | 154.00K |
| May 01, 2026 | 332.00K |
| April 24, 2026 | 174.00K |
| April 17, 2026 | 515.00K |
| April 10, 2026 | 249.00K |
| April 03, 2026 | 589.00K |
| March 27, 2026 | 629.00K |
| March 20, 2026 | 605.00K |
| March 13, 2026 | 793.00K |
| March 06, 2026 | 607.00K |
| February 27, 2026 | 520.00K |
| February 20, 2026 | 444.00K |
| February 13, 2026 | 707.00K |
| February 06, 2026 | 496.00K |
| January 30, 2026 | 437.00K |
| January 23, 2026 | 370.00K |
| January 16, 2026 | 296.00K |
| January 09, 2026 | 288.00K |
| January 02, 2026 | 353.00K |
| December 26, 2025 | 281.00K |
| December 19, 2025 | 310.00K |
| December 12, 2025 | 321.00K |
| December 05, 2025 | 212.00K |
| November 28, 2025 | 348.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 21, 2025 | 149.00K |
| November 14, 2025 | 139.00K |
| November 07, 2025 | 349.00K |
| October 31, 2025 | 403.00K |
| October 24, 2025 | 257.00K |
| October 17, 2025 | 323.00K |
| October 10, 2025 | 216.00K |
| October 03, 2025 | 195.00K |
| September 26, 2025 | 248.00K |
| September 19, 2025 | 296.00K |
| September 12, 2025 | 178.00K |
| September 05, 2025 | 251.00K |
| August 29, 2025 | 325.00K |
| August 22, 2025 | 268.00K |
| August 15, 2025 | 364.00K |
| August 08, 2025 | 273.00K |
| August 01, 2025 | 288.00K |
| July 25, 2025 | 223.00K |
| July 18, 2025 | 178.00K |
| July 11, 2025 | 523.00K |
| July 04, 2025 | 148.00K |
| June 27, 2025 | 351.00K |
| June 20, 2025 | 346.00K |
| June 13, 2025 | 356.00K |
| June 06, 2025 | 0.00 |
News
Headline
Time (ET)
05/21 14:40
05/20 16:03
05/13 14:39
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Saudi Arabia is at a current level of 155.00K, up from 154.00K last week and down from 265.00K one year ago. This is a change of 0.65% from last week and -41.51% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 155.00K |
| Latest Period | May 15 2026 |
| Last Updated | May 20 2026, 15:28 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 682.2% |
| Value from Last Week | 154.00K |
| Change from Last Week | 0.65% |
| Value from 1 Year Ago | 265.00K |
| Change from 1 Year Ago | -41.51% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
