US Crude Oil Imports from Nigeria (I:USCOIN)
84.00K bbl/d for Wk of Mar 27 2026
Level Chart
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Nigeria is at a current level of 84.00K, up from 59.00K last week and down from 86.00K one year ago. This is a change of 42.37% from last week and -2.33% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 84.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:49 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 7.20K% |
| Value from Last Week | 59.00K |
| Change from Last Week | 42.37% |
| Value from 1 Year Ago | 86.00K |
| Change from 1 Year Ago | -2.33% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 27, 2026 | 84.00K |
| March 20, 2026 | 59.00K |
| March 13, 2026 | 57.00K |
| March 06, 2026 | 156.00K |
| February 27, 2026 | 202.00K |
| February 20, 2026 | 163.00K |
| February 13, 2026 | 1.00K |
| February 06, 2026 | 117.00K |
| January 30, 2026 | 213.00K |
| January 23, 2026 | 41.00K |
| January 16, 2026 | 39.00K |
| January 09, 2026 | 98.00K |
| January 02, 2026 | 162.00K |
| December 26, 2025 | 35.00K |
| December 19, 2025 | 39.00K |
| December 12, 2025 | 2.00K |
| December 05, 2025 | 217.00K |
| November 28, 2025 | 82.00K |
| November 21, 2025 | 154.00K |
| November 14, 2025 | 174.00K |
| November 07, 2025 | 136.00K |
| October 31, 2025 | 183.00K |
| October 24, 2025 | 119.00K |
| October 17, 2025 | 115.00K |
| October 10, 2025 | 0.00 |
| Date | Value |
|---|---|
| October 03, 2025 | 219.00K |
| September 26, 2025 | 43.00K |
| September 19, 2025 | 123.00K |
| September 12, 2025 | 210.00K |
| September 05, 2025 | 226.00K |
| August 29, 2025 | 179.00K |
| August 22, 2025 | 93.00K |
| August 15, 2025 | 80.00K |
| August 08, 2025 | 213.00K |
| August 01, 2025 | 118.00K |
| July 25, 2025 | 250.00K |
| July 18, 2025 | 85.00K |
| July 11, 2025 | 252.00K |
| July 04, 2025 | 38.00K |
| June 27, 2025 | 419.00K |
| June 20, 2025 | 203.00K |
| June 13, 2025 | 137.00K |
| June 06, 2025 | 142.00K |
| May 30, 2025 | 59.00K |
| May 23, 2025 | 364.00K |
| May 16, 2025 | 6.00K |
| May 09, 2025 | 190.00K |
| May 02, 2025 | 83.00K |
| April 25, 2025 | 276.00K |
| April 18, 2025 | 155.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 06:08
Update: WTI Oil Rises Again But Fails to Stick Above US$100 After Earlier Rising to a Four-Year High
03/09 14:47
03/06 14:41
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Nigeria is at a current level of 84.00K, up from 59.00K last week and down from 86.00K one year ago. This is a change of 42.37% from last week and -2.33% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 84.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:49 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 7.20K% |
| Value from Last Week | 59.00K |
| Change from Last Week | 42.37% |
| Value from 1 Year Ago | 86.00K |
| Change from 1 Year Ago | -2.33% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |