US Crude Oil Imports from Mexico (I:USCOIM)
71.00K bbl/d for Wk of May 08 2026
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Mexico is at a current level of 71.00K, down from 327.00K last week and down from 384.00K one year ago. This is a change of -78.29% from last week and -81.51% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 71.00K |
| Latest Period | May 08 2026 |
| Last Updated | May 13 2026, 16:26 EDT |
| Next Release | May 20 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 452.0% |
| Value from Last Week | 327.00K |
| Change from Last Week | -78.29% |
| Value from 1 Year Ago | 384.00K |
| Change from 1 Year Ago | -81.51% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| May 08, 2026 | 71.00K |
| May 01, 2026 | 327.00K |
| April 24, 2026 | 292.00K |
| April 17, 2026 | 248.00K |
| April 10, 2026 | 145.00K |
| April 03, 2026 | 165.00K |
| March 27, 2026 | 398.00K |
| March 20, 2026 | 227.00K |
| March 13, 2026 | 640.00K |
| March 06, 2026 | 140.00K |
| February 27, 2026 | 245.00K |
| February 20, 2026 | 414.00K |
| February 13, 2026 | 325.00K |
| February 06, 2026 | 465.00K |
| January 30, 2026 | 311.00K |
| January 23, 2026 | 216.00K |
| January 16, 2026 | 242.00K |
| January 09, 2026 | 386.00K |
| January 02, 2026 | 306.00K |
| December 26, 2025 | 71.00K |
| December 19, 2025 | 254.00K |
| December 12, 2025 | 243.00K |
| December 05, 2025 | 360.00K |
| November 28, 2025 | 131.00K |
| November 21, 2025 | 562.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 14, 2025 | 380.00K |
| November 07, 2025 | 321.00K |
| October 31, 2025 | 322.00K |
| October 24, 2025 | 256.00K |
| October 17, 2025 | 353.00K |
| October 10, 2025 | 462.00K |
| October 03, 2025 | 494.00K |
| September 26, 2025 | 265.00K |
| September 19, 2025 | 320.00K |
| September 12, 2025 | 493.00K |
| September 05, 2025 | 361.00K |
| August 29, 2025 | 407.00K |
| August 22, 2025 | 437.00K |
| August 15, 2025 | 382.00K |
| August 08, 2025 | 398.00K |
| August 01, 2025 | 429.00K |
| July 25, 2025 | 172.00K |
| July 18, 2025 | 165.00K |
| July 11, 2025 | 372.00K |
| July 04, 2025 | 414.00K |
| June 27, 2025 | 342.00K |
| June 20, 2025 | 397.00K |
| June 13, 2025 | 394.00K |
| June 06, 2025 | 526.00K |
| May 30, 2025 | 387.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/13 14:39
05/05 05:55
04/28 14:43
04/28 05:55
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Mexico is at a current level of 71.00K, down from 327.00K last week and down from 384.00K one year ago. This is a change of -78.29% from last week and -81.51% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 71.00K |
| Latest Period | May 08 2026 |
| Last Updated | May 13 2026, 16:26 EDT |
| Next Release | May 20 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 452.0% |
| Value from Last Week | 327.00K |
| Change from Last Week | -78.29% |
| Value from 1 Year Ago | 384.00K |
| Change from 1 Year Ago | -81.51% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
