US Crude Oil Imports from Ecuador (I:USCOIE)
157.00K bbl/d for Wk of May 15 2026
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Ecuador is at a current level of 157.00K, up from 64.00K last week and down from 175.00K one year ago. This is a change of 145.3% from last week and -10.29% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 157.00K |
| Latest Period | May 15 2026 |
| Last Updated | May 20 2026, 15:28 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 2.63K% |
| Value from Last Week | 64.00K |
| Change from Last Week | 145.3% |
| Value from 1 Year Ago | 175.00K |
| Change from 1 Year Ago | -10.29% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| May 15, 2026 | 157.00K |
| May 08, 2026 | 64.00K |
| May 01, 2026 | 165.00K |
| April 24, 2026 | 100.00K |
| April 17, 2026 | 0.00 |
| April 10, 2026 | 68.00K |
| April 03, 2026 | 0.00 |
| March 27, 2026 | 103.00K |
| March 20, 2026 | 0.00 |
| March 13, 2026 | 271.00K |
| March 06, 2026 | 0.00 |
| February 27, 2026 | 7.00K |
| February 20, 2026 | 36.00K |
| February 13, 2026 | 50.00K |
| February 06, 2026 | 49.00K |
| January 30, 2026 | 0.00 |
| January 23, 2026 | 119.00K |
| January 16, 2026 | 102.00K |
| January 09, 2026 | 148.00K |
| January 02, 2026 | 0.00 |
| December 26, 2025 | 199.00K |
| December 19, 2025 | 137.00K |
| December 12, 2025 | 32.00K |
| December 05, 2025 | 0.00 |
| November 28, 2025 | 87.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 21, 2025 | 0.00 |
| November 14, 2025 | 0.00 |
| November 07, 2025 | 98.00K |
| October 31, 2025 | 0.00 |
| October 24, 2025 | 70.00K |
| October 17, 2025 | 51.00K |
| October 10, 2025 | 0.00 |
| October 03, 2025 | 187.00K |
| September 26, 2025 | 0.00 |
| September 19, 2025 | 236.00K |
| September 12, 2025 | 101.00K |
| September 05, 2025 | 188.00K |
| August 29, 2025 | 114.00K |
| August 22, 2025 | 44.00K |
| August 15, 2025 | 0.00 |
| August 08, 2025 | 65.00K |
| August 01, 2025 | 37.00K |
| July 25, 2025 | 98.00K |
| July 18, 2025 | 103.00K |
| July 11, 2025 | 216.00K |
| July 04, 2025 | 441.00K |
| June 27, 2025 | 126.00K |
| June 20, 2025 | 5.00K |
| June 13, 2025 | 136.00K |
| June 06, 2025 | 184.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/21 14:40
05/20 16:03
05/13 14:39
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Ecuador is at a current level of 157.00K, up from 64.00K last week and down from 175.00K one year ago. This is a change of 145.3% from last week and -10.29% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 157.00K |
| Latest Period | May 15 2026 |
| Last Updated | May 20 2026, 15:28 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 2.63K% |
| Value from Last Week | 64.00K |
| Change from Last Week | 145.3% |
| Value from 1 Year Ago | 175.00K |
| Change from 1 Year Ago | -10.29% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
