US Crude Oil Imports from Colombia (I:USCOICNW)
211.00K bbl/d for Wk of May 22 2026
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Colombia is at a current level of 211.00K, up from 154.00K last week and down from 439.00K one year ago. This is a change of 37.01% from last week and -51.94% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 211.00K |
| Latest Period | May 22 2026 |
| Last Updated | May 28 2026, 12:06 EDT |
| Average Growth Rate | 1.77K% |
| Value from Last Week | 154.00K |
| Change from Last Week | 37.01% |
| Value from 1 Year Ago | 439.00K |
| Change from 1 Year Ago | -51.94% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| May 22, 2026 | 211.00K |
| May 15, 2026 | 154.00K |
| May 08, 2026 | 164.00K |
| May 01, 2026 | 348.00K |
| April 24, 2026 | 191.00K |
| April 17, 2026 | 138.00K |
| April 10, 2026 | 130.00K |
| April 03, 2026 | 0.00 |
| March 27, 2026 | 416.00K |
| March 20, 2026 | 88.00K |
| March 13, 2026 | 219.00K |
| March 06, 2026 | 76.00K |
| February 27, 2026 | 289.00K |
| February 20, 2026 | 240.00K |
| February 13, 2026 | 221.00K |
| February 06, 2026 | 147.00K |
| January 30, 2026 | 75.00K |
| January 23, 2026 | 128.00K |
| January 16, 2026 | 357.00K |
| January 09, 2026 | 282.00K |
| January 02, 2026 | 209.00K |
| December 26, 2025 | 63.00K |
| December 19, 2025 | 122.00K |
| December 12, 2025 | 232.00K |
| December 05, 2025 | 144.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 28, 2025 | 0.00 |
| November 21, 2025 | 184.00K |
| November 14, 2025 | 376.00K |
| November 07, 2025 | 0.00 |
| October 31, 2025 | 206.00K |
| October 24, 2025 | 72.00K |
| October 17, 2025 | 24.00K |
| October 10, 2025 | 214.00K |
| October 03, 2025 | 71.00K |
| September 26, 2025 | 133.00K |
| September 19, 2025 | 121.00K |
| September 12, 2025 | 212.00K |
| September 05, 2025 | 46.00K |
| August 29, 2025 | 321.00K |
| August 22, 2025 | 137.00K |
| August 15, 2025 | 184.00K |
| August 08, 2025 | 343.00K |
| August 01, 2025 | 180.00K |
| July 25, 2025 | 165.00K |
| July 18, 2025 | 197.00K |
| July 11, 2025 | 354.00K |
| July 04, 2025 | 124.00K |
| June 27, 2025 | 175.00K |
| June 20, 2025 | 325.00K |
| June 13, 2025 | 110.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/27 06:13
05/21 14:40
05/20 16:03
05/13 14:39
Basic Info
|
US Crude Oil Imports from Colombia is at a current level of 211.00K, up from 154.00K last week and down from 439.00K one year ago. This is a change of 37.01% from last week and -51.94% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | United States |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 211.00K |
| Latest Period | May 22 2026 |
| Last Updated | May 28 2026, 12:06 EDT |
| Average Growth Rate | 1.77K% |
| Value from Last Week | 154.00K |
| Change from Last Week | 37.01% |
| Value from 1 Year Ago | 439.00K |
| Change from 1 Year Ago | -51.94% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
