US Conventional Motor Gasoline Imports (I:USCMGI)
145.00K bbl/d for Wk of May 15 2026
Basic Info
|
US Conventional Motor Gasoline Imports is at a current level of 145.00K, up from 79.00K last week and down from 413.00K one year ago. This is a change of 83.54% from last week and -64.89% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | N/A |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 145.00K |
| Latest Period | May 15 2026 |
| Last Updated | May 20 2026, 12:04 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 2.35K% |
| Value from Last Week | 79.00K |
| Change from Last Week | 83.54% |
| Value from 1 Year Ago | 413.00K |
| Change from 1 Year Ago | -64.89% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| May 15, 2026 | 145.00K |
| May 08, 2026 | 79.00K |
| May 01, 2026 | 234.00K |
| April 24, 2026 | 21.00K |
| April 17, 2026 | 101.00K |
| April 10, 2026 | 61.00K |
| April 03, 2026 | 124.00K |
| March 27, 2026 | 158.00K |
| March 20, 2026 | 35.00K |
| March 13, 2026 | 59.00K |
| March 06, 2026 | 178.00K |
| February 27, 2026 | 139.00K |
| February 20, 2026 | 69.00K |
| February 13, 2026 | 38.00K |
| February 06, 2026 | 98.00K |
| January 30, 2026 | 82.00K |
| January 23, 2026 | 89.00K |
| January 16, 2026 | 108.00K |
| January 09, 2026 | 129.00K |
| January 02, 2026 | 103.00K |
| December 26, 2025 | 210.00K |
| December 19, 2025 | 109.00K |
| December 12, 2025 | 186.00K |
| December 05, 2025 | 143.00K |
| November 28, 2025 | 82.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 21, 2025 | 69.00K |
| November 14, 2025 | 167.00K |
| November 07, 2025 | 133.00K |
| October 31, 2025 | 39.00K |
| October 24, 2025 | 120.00K |
| October 17, 2025 | 75.00K |
| October 10, 2025 | 108.00K |
| October 03, 2025 | 129.00K |
| September 26, 2025 | 164.00K |
| September 19, 2025 | 142.00K |
| September 12, 2025 | 163.00K |
| September 05, 2025 | 89.00K |
| August 29, 2025 | 178.00K |
| August 22, 2025 | 40.00K |
| August 15, 2025 | 91.00K |
| August 08, 2025 | 250.00K |
| August 01, 2025 | 123.00K |
| July 25, 2025 | 116.00K |
| July 18, 2025 | 151.00K |
| July 11, 2025 | 177.00K |
| July 04, 2025 | 129.00K |
| June 27, 2025 | 171.00K |
| June 20, 2025 | 246.00K |
| June 13, 2025 | 78.00K |
| June 06, 2025 | 325.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/21 14:40
05/20 16:03
05/13 14:39
Basic Info
|
US Conventional Motor Gasoline Imports is at a current level of 145.00K, up from 79.00K last week and down from 413.00K one year ago. This is a change of 83.54% from last week and -64.89% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | N/A |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 145.00K |
| Latest Period | May 15 2026 |
| Last Updated | May 20 2026, 12:04 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 2.35K% |
| Value from Last Week | 79.00K |
| Change from Last Week | 83.54% |
| Value from 1 Year Ago | 413.00K |
| Change from 1 Year Ago | -64.89% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
