Saskatchewan Youth Population (I:SYP)
153.10K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
Saskatchewan Youth Population is at a current level of 153.10K, up from 152.70K last month and up from 149.10K one year ago. This is a change of 0.26% from last month and 2.68% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Saskatchewan |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 153.10K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:50 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | -0.24% |
| Value from Last Month | 152.70K |
| Change from Last Month | 0.26% |
| Value from 1 Year Ago | 149.10K |
| Change from 1 Year Ago | 2.68% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File | |
| Notes | 15 to 24 years |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 153.10K |
| January 31, 2026 | 152.70K |
| December 31, 2025 | 152.40K |
| November 30, 2025 | 152.10K |
| October 31, 2025 | 151.80K |
| September 30, 2025 | 151.40K |
| August 31, 2025 | 151.00K |
| July 31, 2025 | 150.80K |
| June 30, 2025 | 150.40K |
| May 31, 2025 | 150.20K |
| April 30, 2025 | 149.90K |
| March 31, 2025 | 149.50K |
| February 28, 2025 | 149.10K |
| January 31, 2025 | 148.70K |
| December 31, 2024 | 148.30K |
| November 30, 2024 | 148.10K |
| October 31, 2024 | 147.70K |
| September 30, 2024 | 147.30K |
| August 31, 2024 | 146.80K |
| July 31, 2024 | 146.10K |
| June 30, 2024 | 145.30K |
| May 31, 2024 | 144.60K |
| April 30, 2024 | 143.80K |
| March 31, 2024 | 143.10K |
| February 29, 2024 | 142.40K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 141.80K |
| December 31, 2023 | 141.00K |
| November 30, 2023 | 140.40K |
| October 31, 2023 | 139.80K |
| September 30, 2023 | 139.20K |
| August 31, 2023 | 138.60K |
| July 31, 2023 | 137.90K |
| June 30, 2023 | 137.40K |
| May 31, 2023 | 136.80K |
| April 30, 2023 | 136.30K |
| March 31, 2023 | 135.90K |
| February 28, 2023 | 135.30K |
| January 31, 2023 | 134.80K |
| December 31, 2022 | 137.30K |
| November 30, 2022 | 137.00K |
| October 31, 2022 | 136.70K |
| September 30, 2022 | 136.40K |
| August 31, 2022 | 136.10K |
| July 31, 2022 | 135.70K |
| June 30, 2022 | 135.50K |
| May 31, 2022 | 135.30K |
| April 30, 2022 | 135.10K |
| March 31, 2022 | 134.90K |
| February 28, 2022 | 134.70K |
| January 31, 2022 | 134.60K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
Saskatchewan Youth Population is at a current level of 153.10K, up from 152.70K last month and up from 149.10K one year ago. This is a change of 0.26% from last month and 2.68% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Saskatchewan |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 153.10K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:50 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | -0.24% |
| Value from Last Month | 152.70K |
| Change from Last Month | 0.26% |
| Value from 1 Year Ago | 149.10K |
| Change from 1 Year Ago | 2.68% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File | |
| Notes | 15 to 24 years |