Rocky Mountain Fuel Ethanol Stocks (I:RMFEES)
376.00K bbl for Wk of Mar 27 2026
Level Chart
Basic Info
|
Rocky Mountain Fuel Ethanol Stocks is at a current level of 376.00K, up from 359.00K last week and up from 370.00K one year ago. This is a change of 4.74% from last week and 1.62% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | N/A |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 376.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:46 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 12.55% |
| Value from Last Week | 359.00K |
| Change from Last Week | 4.74% |
| Value from 1 Year Ago | 370.00K |
| Change from 1 Year Ago | 1.62% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 27, 2026 | 376.00K |
| March 20, 2026 | 359.00K |
| March 13, 2026 | 357.00K |
| March 06, 2026 | 344.00K |
| February 27, 2026 | 378.00K |
| February 20, 2026 | 389.00K |
| February 13, 2026 | 400.00K |
| February 06, 2026 | 388.00K |
| January 30, 2026 | 384.00K |
| January 23, 2026 | 380.00K |
| January 16, 2026 | 386.00K |
| January 09, 2026 | 386.00K |
| January 02, 2026 | 382.00K |
| December 26, 2025 | 367.00K |
| December 19, 2025 | 382.00K |
| December 12, 2025 | 377.00K |
| December 05, 2025 | 382.00K |
| November 28, 2025 | 386.00K |
| November 21, 2025 | 376.00K |
| November 14, 2025 | 367.00K |
| November 07, 2025 | 360.00K |
| October 31, 2025 | 360.00K |
| October 24, 2025 | 363.00K |
| October 17, 2025 | 368.00K |
| October 10, 2025 | 369.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| October 03, 2025 | 360.00K |
| September 26, 2025 | 378.00K |
| September 19, 2025 | 381.00K |
| September 12, 2025 | 372.00K |
| September 05, 2025 | 358.00K |
| August 29, 2025 | 344.00K |
| August 22, 2025 | 331.00K |
| August 15, 2025 | 356.00K |
| August 08, 2025 | 351.00K |
| August 01, 2025 | 351.00K |
| July 25, 2025 | 337.00K |
| July 18, 2025 | 328.00K |
| July 11, 2025 | 299.00K |
| July 04, 2025 | 298.00K |
| June 27, 2025 | 310.00K |
| June 20, 2025 | 338.00K |
| June 13, 2025 | 346.00K |
| June 06, 2025 | 350.00K |
| May 30, 2025 | 342.00K |
| May 23, 2025 | 333.00K |
| May 16, 2025 | 353.00K |
| May 09, 2025 | 353.00K |
| May 02, 2025 | 359.00K |
| April 25, 2025 | 360.00K |
| April 18, 2025 | 361.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 06:08
Update: WTI Oil Rises Again But Fails to Stick Above US$100 After Earlier Rising to a Four-Year High
03/09 14:47
03/06 14:41
Basic Info
|
Rocky Mountain Fuel Ethanol Stocks is at a current level of 376.00K, up from 359.00K last week and up from 370.00K one year ago. This is a change of 4.74% from last week and 1.62% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | N/A |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 376.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:46 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 12.55% |
| Value from Last Week | 359.00K |
| Change from Last Week | 4.74% |
| Value from 1 Year Ago | 370.00K |
| Change from 1 Year Ago | 1.62% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |