Quebec Unemployment (I:QU)
303.30K for Apr 2026
Basic Info
|
Quebec Unemployment is at a current level of 303.30K, up from 264.80K last month and up from 296.10K one year ago. This is a change of 14.54% from last month and 2.43% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Quebec |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 303.30K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 10:09 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.79% |
| Value from Last Month | 264.80K |
| Change from Last Month | 14.54% |
| Value from 1 Year Ago | 296.10K |
| Change from 1 Year Ago | 2.43% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 303.30K |
| March 31, 2026 | 264.80K |
| February 28, 2026 | 287.70K |
| January 31, 2026 | 254.10K |
| December 31, 2025 | 260.80K |
| November 30, 2025 | 250.80K |
| October 31, 2025 | 260.10K |
| September 30, 2025 | 277.70K |
| August 31, 2025 | 293.40K |
| July 31, 2025 | 268.80K |
| June 30, 2025 | 306.70K |
| May 31, 2025 | 287.40K |
| April 30, 2025 | 296.10K |
| March 31, 2025 | 285.30K |
| February 28, 2025 | 265.40K |
| January 31, 2025 | 269.70K |
| December 31, 2024 | 271.30K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2024 | 290.40K |
| October 31, 2024 | 279.10K |
| September 30, 2024 | 262.70K |
| August 31, 2024 | 267.70K |
| July 31, 2024 | 270.80K |
| June 30, 2024 | 267.40K |
| May 31, 2024 | 249.00K |
| April 30, 2024 | 241.90K |
| March 31, 2024 | 235.40K |
| July 31, 1976 | 250.40K |
| June 30, 1976 | 232.90K |
| May 31, 1976 | 228.70K |
| April 30, 1976 | 234.60K |
| March 31, 1976 | 216.40K |
| February 29, 1976 | 241.80K |
| January 31, 1976 | 225.30K |
News
Headline
Time (ET)
05/08 07:44
05/01 14:05
Basic Info
|
Quebec Unemployment is at a current level of 303.30K, up from 264.80K last month and up from 296.10K one year ago. This is a change of 14.54% from last month and 2.43% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Quebec |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 303.30K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 10:09 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.79% |
| Value from Last Month | 264.80K |
| Change from Last Month | 14.54% |
| Value from 1 Year Ago | 296.10K |
| Change from 1 Year Ago | 2.43% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
