Quebec Housing Starts (I:QHSAM)
83.83K for Mar 2026
Basic Info
|
Quebec Housing Starts is at a current level of 83.83K, up from 59.46K last month and up from 58.18K one year ago. This is a change of 40.98% from last month and 44.09% from one year ago. |
| Report | Canada Housing Information Monthly |
| Category | Construction |
| Region | Quebec |
| Source | Canada Mortgage and Housing Corporation |
Stats
| Last Value | 83.83K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 08:32 EDT |
| Next Release | Jun 15 2026, 08:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 12.76% |
| Value from Last Month | 59.46K |
| Change from Last Month | 40.98% |
| Value from 1 Year Ago | 58.18K |
| Change from 1 Year Ago | 44.09% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 83.83K |
| February 28, 2026 | 59.46K |
| January 31, 2026 | 42.66K |
| December 31, 2025 | 63.65K |
| November 30, 2025 | 59.32K |
| October 31, 2025 | 58.74K |
| September 30, 2025 | 60.65K |
| August 31, 2025 | 55.76K |
| July 31, 2025 | 62.34K |
| June 30, 2025 | 59.22K |
| May 31, 2025 | 63.40K |
| April 30, 2025 | 57.08K |
| March 31, 2025 | 58.18K |
| February 28, 2025 | 51.72K |
| January 31, 2025 | 62.73K |
| December 31, 2024 | 51.21K |
| November 30, 2024 | 60.83K |
| October 31, 2024 | 53.47K |
| September 30, 2024 | 44.13K |
| August 31, 2024 | 43.78K |
| July 31, 2024 | 35.87K |
| June 30, 2024 | 60.39K |
| May 31, 2024 | 49.91K |
| April 30, 2024 | 38.65K |
| March 31, 2024 | 46.50K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 50.61K |
| January 31, 2024 | 50.24K |
| December 31, 2023 | 44.58K |
| November 30, 2023 | 28.10K |
| October 31, 2023 | 41.24K |
| September 30, 2023 | 50.82K |
| August 31, 2023 | 50.76K |
| July 31, 2023 | 38.43K |
| June 30, 2023 | 33.59K |
| May 31, 2023 | 27.89K |
| April 30, 2023 | 39.53K |
| March 31, 2023 | 35.06K |
| February 28, 2023 | 49.52K |
| January 31, 2023 | 39.74K |
| December 31, 2022 | 36.87K |
| November 30, 2022 | 48.82K |
| October 31, 2022 | 56.50K |
| September 30, 2022 | 47.66K |
| August 31, 2022 | 55.57K |
| July 31, 2022 | 62.05K |
| June 30, 2022 | 54.44K |
| May 31, 2022 | 68.27K |
| April 30, 2022 | 64.41K |
| March 31, 2022 | 70.74K |
| February 28, 2022 | 55.88K |
News
Headline
Time (ET)
05/15 07:05
Home Sales Activity in Canada Seen "Low" in Key Spring Season Despite April Lift, Says National Bank
05/14 11:37
05/08 13:15
Basic Info
|
Quebec Housing Starts is at a current level of 83.83K, up from 59.46K last month and up from 58.18K one year ago. This is a change of 40.98% from last month and 44.09% from one year ago. |
| Report | Canada Housing Information Monthly |
| Category | Construction |
| Region | Quebec |
| Source | Canada Mortgage and Housing Corporation |
Stats
| Last Value | 83.83K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 08:32 EDT |
| Next Release | Jun 15 2026, 08:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 12.76% |
| Value from Last Month | 59.46K |
| Change from Last Month | 40.98% |
| Value from 1 Year Ago | 58.18K |
| Change from 1 Year Ago | 44.09% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
