Prince Edward Island Female Full-time Employment (I:PEIFFE)
38.80K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
Prince Edward Island Female Full-time Employment is at a current level of 38.80K, up from 38.60K last month and up from 37.30K one year ago. This is a change of 0.52% from last month and 4.02% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Prince Edward Island |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 38.80K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:59 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 4.92% |
| Value from Last Month | 38.60K |
| Change from Last Month | 0.52% |
| Value from 1 Year Ago | 37.30K |
| Change from 1 Year Ago | 4.02% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 38.80K |
| January 31, 2026 | 38.60K |
| December 31, 2025 | 38.60K |
| November 30, 2025 | 39.40K |
| October 31, 2025 | 38.80K |
| September 30, 2025 | 38.50K |
| August 31, 2025 | 39.60K |
| July 31, 2025 | 38.40K |
| June 30, 2025 | 38.20K |
| May 31, 2025 | 37.20K |
| April 30, 2025 | 37.80K |
| March 31, 2025 | 37.50K |
| February 28, 2025 | 37.30K |
| January 31, 2025 | 38.00K |
| December 31, 2024 | 36.60K |
| November 30, 2024 | 36.70K |
| October 31, 2024 | 35.90K |
| September 30, 2024 | 35.30K |
| August 31, 2024 | 35.20K |
| July 31, 2024 | 35.80K |
| June 30, 2024 | 36.60K |
| May 31, 2024 | 35.80K |
| April 30, 2024 | 35.50K |
| March 31, 2024 | 35.60K |
| February 29, 2024 | 35.50K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 36.40K |
| December 31, 2023 | 36.50K |
| November 30, 2023 | 36.10K |
| October 31, 2023 | 36.90K |
| September 30, 2023 | 37.40K |
| August 31, 2023 | 36.60K |
| July 31, 2023 | 34.90K |
| June 30, 2023 | 35.00K |
| May 31, 2023 | 36.20K |
| April 30, 2023 | 34.90K |
| March 31, 2023 | 34.60K |
| February 28, 2023 | 33.40K |
| January 31, 2023 | 32.20K |
| December 31, 2022 | 31.80K |
| November 30, 2022 | 31.80K |
| October 31, 2022 | 32.60K |
| September 30, 2022 | 30.30K |
| August 31, 2022 | 32.30K |
| July 31, 2022 | 32.80K |
| June 30, 2022 | 32.80K |
| May 31, 2022 | 32.40K |
| April 30, 2022 | 31.20K |
| March 31, 2022 | 31.30K |
| February 28, 2022 | 31.20K |
| January 31, 2022 | 30.20K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
Prince Edward Island Female Full-time Employment is at a current level of 38.80K, up from 38.60K last month and up from 37.30K one year ago. This is a change of 0.52% from last month and 4.02% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Prince Edward Island |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 38.80K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:59 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 4.92% |
| Value from Last Month | 38.60K |
| Change from Last Month | 0.52% |
| Value from 1 Year Ago | 37.30K |
| Change from 1 Year Ago | 4.02% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |