Oregon Trade, Transportation, and Utilities Employment Forecast (I:OTTUE)
Basic Info
|
Oregon Trade, Transportation, and Utilities Employment Forecast is at a current level of 362.81K, up from 362.34K last quarter and up from 361.10K one year ago. This is a change of 0.13% from last quarter and 0.47% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 362.81K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 0.72% |
| Value from Last Quarter | 362.34K |
| Change from Last Quarter | 0.13% |
| Value from 1 Year Ago | 361.10K |
| Change from 1 Year Ago | 0.47% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2035 | 362.81K |
| September 30, 2035 | 362.34K |
| June 30, 2035 | 361.93K |
| March 31, 2035 | 361.47K |
| December 31, 2034 | 361.10K |
| September 30, 2034 | 360.65K |
| June 30, 2034 | 360.26K |
| March 31, 2034 | 359.88K |
| December 31, 2033 | 359.47K |
| September 30, 2033 | 359.09K |
| June 30, 2033 | 358.78K |
| March 31, 2033 | 358.49K |
| December 31, 2032 | 358.10K |
| September 30, 2032 | 357.75K |
| June 30, 2032 | 357.51K |
| March 31, 2032 | 357.36K |
| December 31, 2031 | 357.09K |
| September 30, 2031 | 357.02K |
| June 30, 2031 | 356.86K |
| March 31, 2031 | 356.67K |
| December 31, 2030 | 356.51K |
| September 30, 2030 | 356.17K |
| June 30, 2030 | 355.68K |
| March 31, 2030 | 355.36K |
| December 31, 2029 | 354.92K |
| Date | Value |
|---|---|
| September 30, 2029 | 366.62K |
| June 30, 2029 | 366.28K |
| March 31, 2029 | 365.96K |
| December 31, 2028 | 365.66K |
| September 30, 2028 | 365.91K |
| June 30, 2028 | 365.77K |
| March 31, 2028 | 365.67K |
| December 31, 2027 | 365.43K |
| September 30, 2027 | 367.32K |
| June 30, 2027 | 367.15K |
| March 31, 2027 | 366.94K |
| December 31, 2026 | 366.73K |
| September 30, 2026 | 377.11K |
| June 30, 2026 | 376.69K |
| March 31, 2026 | 376.23K |
| December 31, 2025 | 375.61K |
| September 30, 2025 | 369.21K |
| June 30, 2025 | 369.21K |
| March 31, 2025 | 369.19K |
| December 31, 2024 | 369.20K |
| September 30, 2024 | 361.10K |
| June 30, 2024 | 360.93K |
| March 31, 2024 | 360.81K |
| December 31, 2023 | 360.67K |
| September 30, 2023 | 366.51K |
News
Basic Info
|
Oregon Trade, Transportation, and Utilities Employment Forecast is at a current level of 362.81K, up from 362.34K last quarter and up from 361.10K one year ago. This is a change of 0.13% from last quarter and 0.47% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 362.81K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 0.72% |
| Value from Last Quarter | 362.34K |
| Change from Last Quarter | 0.13% |
| Value from 1 Year Ago | 361.10K |
| Change from 1 Year Ago | 0.47% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
