Oregon Manufacturing Employment Forecast (I:OME)
Basic Info
|
Oregon Manufacturing Employment Forecast is at a current level of 173.76K, down from 174.37K last quarter and down from 175.94K one year ago. This is a change of -0.35% from last quarter and -1.24% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 173.76K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | -0.35% |
| Value from Last Quarter | 174.37K |
| Change from Last Quarter | -0.35% |
| Value from 1 Year Ago | 175.94K |
| Change from 1 Year Ago | -1.24% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2035 | 173.76K |
| September 30, 2035 | 174.37K |
| June 30, 2035 | 174.93K |
| March 31, 2035 | 175.42K |
| December 31, 2034 | 175.94K |
| September 30, 2034 | 176.11K |
| June 30, 2034 | 176.25K |
| March 31, 2034 | 176.42K |
| December 31, 2033 | 176.60K |
| September 30, 2033 | 176.89K |
| June 30, 2033 | 177.14K |
| March 31, 2033 | 177.31K |
| December 31, 2032 | 177.35K |
| September 30, 2032 | 177.36K |
| June 30, 2032 | 177.34K |
| March 31, 2032 | 177.32K |
| December 31, 2031 | 177.38K |
| September 30, 2031 | 177.49K |
| June 30, 2031 | 177.59K |
| March 31, 2031 | 177.72K |
| December 31, 2030 | 177.78K |
| September 30, 2030 | 177.72K |
| June 30, 2030 | 177.61K |
| March 31, 2030 | 177.36K |
| December 31, 2029 | 177.22K |
| Date | Value |
|---|---|
| September 30, 2029 | 185.49K |
| June 30, 2029 | 185.56K |
| March 31, 2029 | 185.54K |
| December 31, 2028 | 185.52K |
| September 30, 2028 | 187.52K |
| June 30, 2028 | 187.69K |
| March 31, 2028 | 187.89K |
| December 31, 2027 | 188.01K |
| September 30, 2027 | 197.02K |
| June 30, 2027 | 197.16K |
| March 31, 2027 | 197.35K |
| December 31, 2026 | 197.47K |
| September 30, 2026 | 195.55K |
| June 30, 2026 | 195.56K |
| March 31, 2026 | 195.62K |
| December 31, 2025 | 195.63K |
| September 30, 2025 | 194.73K |
| June 30, 2025 | 194.52K |
| March 31, 2025 | 194.23K |
| December 31, 2024 | 194.29K |
| September 30, 2024 | 197.87K |
| June 30, 2024 | 197.85K |
| March 31, 2024 | 197.73K |
| December 31, 2023 | 197.67K |
| September 30, 2023 | 198.84K |
News
Basic Info
|
Oregon Manufacturing Employment Forecast is at a current level of 173.76K, down from 174.37K last quarter and down from 175.94K one year ago. This is a change of -0.35% from last quarter and -1.24% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 173.76K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | -0.35% |
| Value from Last Quarter | 174.37K |
| Change from Last Quarter | -0.35% |
| Value from 1 Year Ago | 175.94K |
| Change from 1 Year Ago | -1.24% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
