Oregon Information Employment Forecast (I:OIE)
34.47K for Q4 2035
Basic Info
|
Oregon Information Employment Forecast is at a current level of 34.47K, down from 34.69K last quarter and down from 34.81K one year ago. This is a change of -0.62% from last quarter and -0.95% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 34.47K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 0.56% |
| Value from Last Quarter | 34.69K |
| Change from Last Quarter | -0.62% |
| Value from 1 Year Ago | 34.81K |
| Change from 1 Year Ago | -0.95% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2035 | 34.47K |
| September 30, 2035 | 34.69K |
| June 30, 2035 | 34.80K |
| March 31, 2035 | 34.90K |
| December 31, 2034 | 34.81K |
| September 30, 2034 | 34.72K |
| June 30, 2034 | 34.62K |
| March 31, 2034 | 34.52K |
| December 31, 2033 | 34.41K |
| September 30, 2033 | 34.31K |
| June 30, 2033 | 34.19K |
| March 31, 2033 | 34.08K |
| December 31, 2032 | 34.04K |
| September 30, 2032 | 33.91K |
| June 30, 2032 | 33.89K |
| March 31, 2032 | 33.88K |
| December 31, 2031 | 33.86K |
| September 30, 2031 | 33.75K |
| June 30, 2031 | 33.70K |
| March 31, 2031 | 33.58K |
| December 31, 2030 | 33.58K |
| September 30, 2030 | 33.45K |
| June 30, 2030 | 33.38K |
| March 31, 2030 | 33.24K |
| December 31, 2029 | 33.13K |
| Date | Value |
|---|---|
| September 30, 2029 | 36.53K |
| June 30, 2029 | 36.51K |
| March 31, 2029 | 36.46K |
| December 31, 2028 | 36.43K |
| September 30, 2028 | 36.86K |
| June 30, 2028 | 36.81K |
| March 31, 2028 | 36.77K |
| December 31, 2027 | 36.70K |
| September 30, 2027 | 37.32K |
| June 30, 2027 | 37.23K |
| March 31, 2027 | 37.11K |
| December 31, 2026 | 37.01K |
| September 30, 2026 | 36.64K |
| June 30, 2026 | 36.60K |
| March 31, 2026 | 36.57K |
| December 31, 2025 | 36.53K |
| September 30, 2025 | 35.92K |
| June 30, 2025 | 35.88K |
| March 31, 2025 | 35.85K |
| December 31, 2024 | 35.81K |
| September 30, 2024 | 35.30K |
| June 30, 2024 | 35.32K |
| March 31, 2024 | 35.34K |
| December 31, 2023 | 35.35K |
| September 30, 2023 | 34.61K |
News
Headline
Time (ET)
05/05 07:10
05/04 12:29
04/30 09:53
Basic Info
|
Oregon Information Employment Forecast is at a current level of 34.47K, down from 34.69K last quarter and down from 34.81K one year ago. This is a change of -0.62% from last quarter and -0.95% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 34.47K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 0.56% |
| Value from Last Quarter | 34.69K |
| Change from Last Quarter | -0.62% |
| Value from 1 Year Ago | 34.81K |
| Change from 1 Year Ago | -0.95% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
