Oregon Government Employment Forecast (I:OGE)
Basic Info
|
Oregon Government Employment Forecast is at a current level of 315.95K, down from 315.99K last quarter and down from 316.09K one year ago. This is a change of -0.01% from last quarter and -0.04% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 315.95K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 0.73% |
| Value from Last Quarter | 315.99K |
| Change from Last Quarter | -0.01% |
| Value from 1 Year Ago | 316.09K |
| Change from 1 Year Ago | -0.04% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2035 | 315.95K |
| September 30, 2035 | 315.99K |
| June 30, 2035 | 316.04K |
| March 31, 2035 | 316.07K |
| December 31, 2034 | 316.09K |
| September 30, 2034 | 316.14K |
| June 30, 2034 | 316.20K |
| March 31, 2034 | 316.22K |
| December 31, 2033 | 316.23K |
| September 30, 2033 | 316.25K |
| June 30, 2033 | 316.26K |
| March 31, 2033 | 316.28K |
| December 31, 2032 | 316.32K |
| September 30, 2032 | 316.39K |
| June 30, 2032 | 316.41K |
| March 31, 2032 | 316.46K |
| December 31, 2031 | 316.50K |
| September 30, 2031 | 316.53K |
| June 30, 2031 | 316.54K |
| March 31, 2031 | 316.54K |
| December 31, 2030 | 316.48K |
| September 30, 2030 | 315.85K |
| June 30, 2030 | 320.38K |
| March 31, 2030 | 317.06K |
| December 31, 2029 | 316.75K |
| Date | Value |
|---|---|
| September 30, 2029 | 311.01K |
| June 30, 2029 | 311.25K |
| March 31, 2029 | 311.49K |
| December 31, 2028 | 311.78K |
| September 30, 2028 | 312.74K |
| June 30, 2028 | 312.93K |
| March 31, 2028 | 313.11K |
| December 31, 2027 | 313.28K |
| September 30, 2027 | 304.60K |
| June 30, 2027 | 304.34K |
| March 31, 2027 | 303.96K |
| December 31, 2026 | 303.44K |
| September 30, 2026 | 307.57K |
| June 30, 2026 | 307.15K |
| March 31, 2026 | 306.78K |
| December 31, 2025 | 306.42K |
| September 30, 2025 | 318.93K |
| June 30, 2025 | 317.59K |
| March 31, 2025 | 316.35K |
| December 31, 2024 | 314.83K |
| September 30, 2024 | 313.33K |
| June 30, 2024 | 312.61K |
| March 31, 2024 | 312.00K |
| December 31, 2023 | 311.44K |
| September 30, 2023 | 313.28K |
News
Basic Info
|
Oregon Government Employment Forecast is at a current level of 315.95K, down from 315.99K last quarter and down from 316.09K one year ago. This is a change of -0.01% from last quarter and -0.04% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 315.95K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 0.73% |
| Value from Last Quarter | 315.99K |
| Change from Last Quarter | -0.01% |
| Value from 1 Year Ago | 316.09K |
| Change from 1 Year Ago | -0.04% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
