Oregon Financial Activities Employment Forecast (I:OFAE)
Basic Info
|
Oregon Financial Activities Employment Forecast is at a current level of 99.35K, up from 99.23K last quarter and up from 98.63K one year ago. This is a change of 0.12% from last quarter and 0.73% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 99.35K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 0.74% |
| Value from Last Quarter | 99.23K |
| Change from Last Quarter | 0.12% |
| Value from 1 Year Ago | 98.63K |
| Change from 1 Year Ago | 0.73% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2035 | 99.35K |
| September 30, 2035 | 99.23K |
| June 30, 2035 | 98.99K |
| March 31, 2035 | 98.79K |
| December 31, 2034 | 98.63K |
| September 30, 2034 | 98.47K |
| June 30, 2034 | 98.32K |
| March 31, 2034 | 98.19K |
| December 31, 2033 | 98.06K |
| September 30, 2033 | 97.90K |
| June 30, 2033 | 97.69K |
| March 31, 2033 | 97.45K |
| December 31, 2032 | 97.22K |
| September 30, 2032 | 97.05K |
| June 30, 2032 | 96.88K |
| March 31, 2032 | 96.74K |
| December 31, 2031 | 96.49K |
| September 30, 2031 | 96.38K |
| June 30, 2031 | 96.26K |
| March 31, 2031 | 96.13K |
| December 31, 2030 | 96.02K |
| September 30, 2030 | 96.07K |
| June 30, 2030 | 96.11K |
| March 31, 2030 | 96.13K |
| December 31, 2029 | 96.17K |
| Date | Value |
|---|---|
| September 30, 2029 | 101.10K |
| June 30, 2029 | 101.13K |
| March 31, 2029 | 101.23K |
| December 31, 2028 | 101.37K |
| September 30, 2028 | 103.61K |
| June 30, 2028 | 103.67K |
| March 31, 2028 | 103.75K |
| December 31, 2027 | 103.89K |
| September 30, 2027 | 109.32K |
| June 30, 2027 | 109.41K |
| March 31, 2027 | 109.42K |
| December 31, 2026 | 109.39K |
| September 30, 2026 | 104.99K |
| June 30, 2026 | 104.90K |
| March 31, 2026 | 104.90K |
| December 31, 2025 | 104.91K |
| September 30, 2025 | 105.18K |
| June 30, 2025 | 105.24K |
| March 31, 2025 | 105.28K |
| December 31, 2024 | 105.30K |
| September 30, 2024 | 105.44K |
| June 30, 2024 | 105.50K |
| March 31, 2024 | 105.53K |
| December 31, 2023 | 105.52K |
| September 30, 2023 | 106.32K |
News
Basic Info
|
Oregon Financial Activities Employment Forecast is at a current level of 99.35K, up from 99.23K last quarter and up from 98.63K one year ago. This is a change of 0.12% from last quarter and 0.73% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 99.35K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 0.74% |
| Value from Last Quarter | 99.23K |
| Change from Last Quarter | 0.12% |
| Value from 1 Year Ago | 98.63K |
| Change from 1 Year Ago | 0.73% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
