Oregon Construction Employment Forecast (I:OCE)
124.13K for Q4 2035
Basic Info
|
Oregon Construction Employment Forecast is at a current level of 124.13K, up from 123.65K last quarter and up from 122.19K one year ago. This is a change of 0.39% from last quarter and 1.59% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 124.13K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 1.96% |
| Value from Last Quarter | 123.65K |
| Change from Last Quarter | 0.39% |
| Value from 1 Year Ago | 122.19K |
| Change from 1 Year Ago | 1.59% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2035 | 124.13K |
| September 30, 2035 | 123.65K |
| June 30, 2035 | 123.17K |
| March 31, 2035 | 122.68K |
| December 31, 2034 | 122.19K |
| September 30, 2034 | 121.64K |
| June 30, 2034 | 121.10K |
| March 31, 2034 | 120.57K |
| December 31, 2033 | 120.15K |
| September 30, 2033 | 119.59K |
| June 30, 2033 | 119.09K |
| March 31, 2033 | 118.64K |
| December 31, 2032 | 118.24K |
| September 30, 2032 | 117.76K |
| June 30, 2032 | 117.26K |
| March 31, 2032 | 116.85K |
| December 31, 2031 | 116.43K |
| September 30, 2031 | 116.03K |
| June 30, 2031 | 115.59K |
| March 31, 2031 | 115.18K |
| December 31, 2030 | 114.81K |
| September 30, 2030 | 114.46K |
| June 30, 2030 | 114.14K |
| March 31, 2030 | 113.79K |
| December 31, 2029 | 113.43K |
| Date | Value |
|---|---|
| September 30, 2029 | 122.06K |
| June 30, 2029 | 121.68K |
| March 31, 2029 | 121.07K |
| December 31, 2028 | 120.66K |
| September 30, 2028 | 126.75K |
| June 30, 2028 | 126.26K |
| March 31, 2028 | 125.86K |
| December 31, 2027 | 125.40K |
| September 30, 2027 | 122.57K |
| June 30, 2027 | 122.46K |
| March 31, 2027 | 122.34K |
| December 31, 2026 | 122.23K |
| September 30, 2026 | 114.06K |
| June 30, 2026 | 113.89K |
| March 31, 2026 | 113.80K |
| December 31, 2025 | 113.71K |
| September 30, 2025 | 111.20K |
| June 30, 2025 | 111.10K |
| March 31, 2025 | 111.04K |
| December 31, 2024 | 110.90K |
| September 30, 2024 | 113.93K |
| June 30, 2024 | 113.82K |
| March 31, 2024 | 113.68K |
| December 31, 2023 | 113.55K |
| September 30, 2023 | 111.68K |
News
Headline
Time (ET)
05/05 07:10
05/04 12:29
04/30 09:53
Basic Info
|
Oregon Construction Employment Forecast is at a current level of 124.13K, up from 123.65K last quarter and up from 122.19K one year ago. This is a change of 0.39% from last quarter and 1.59% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 124.13K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 1 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 1.96% |
| Value from Last Quarter | 123.65K |
| Change from Last Quarter | 0.39% |
| Value from 1 Year Ago | 122.19K |
| Change from 1 Year Ago | 1.59% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
