Oregon Average Wage Rate Forecast (I:OAWR)
119.87K USD for Q4 2035
Level Chart
Chart unavailable
Basic Info
|
Oregon Average Wage Rate Forecast is at a current level of 119.87K, up from 118.67K last quarter and up from 115.19K one year ago. This is a change of 1.01% from last quarter and 4.06% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 119.87K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 22 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 3.81% |
| Value from Last Quarter | 118.67K |
| Change from Last Quarter | 1.01% |
| Value from 1 Year Ago | 115.19K |
| Change from 1 Year Ago | 4.06% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2035 | 119.87K |
| September 30, 2035 | 118.67K |
| June 30, 2035 | 117.48K |
| March 31, 2035 | 116.31K |
| December 31, 2034 | 115.19K |
| September 30, 2034 | 114.06K |
| June 30, 2034 | 112.93K |
| March 31, 2034 | 111.81K |
| December 31, 2033 | 110.74K |
| September 30, 2033 | 109.64K |
| June 30, 2033 | 108.54K |
| March 31, 2033 | 107.47K |
| December 31, 2032 | 106.47K |
| September 30, 2032 | 105.48K |
| June 30, 2032 | 104.48K |
| March 31, 2032 | 103.46K |
| December 31, 2031 | 102.49K |
| September 30, 2031 | 101.49K |
| June 30, 2031 | 100.50K |
| March 31, 2031 | 99.51K |
| December 31, 2030 | 98.57K |
| September 30, 2030 | 97.58K |
| June 30, 2030 | 96.61K |
| March 31, 2030 | 95.70K |
| December 31, 2029 | 94.77K |
| Date | Value |
|---|---|
| September 30, 2029 | 92.91K |
| June 30, 2029 | 92.02K |
| March 31, 2029 | 91.14K |
| December 31, 2028 | 90.34K |
| September 30, 2028 | 88.43K |
| June 30, 2028 | 87.55K |
| March 31, 2028 | 86.68K |
| December 31, 2027 | 85.81K |
| September 30, 2027 | 85.41K |
| June 30, 2027 | 84.57K |
| March 31, 2027 | 83.73K |
| December 31, 2026 | 82.90K |
| September 30, 2026 | 82.31K |
| June 30, 2026 | 81.51K |
| March 31, 2026 | 80.70K |
| December 31, 2025 | 79.91K |
| September 30, 2025 | 73.99K |
| June 30, 2025 | 73.26K |
| March 31, 2025 | 72.55K |
| December 31, 2024 | 71.84K |
| September 30, 2024 | 70.69K |
| June 30, 2024 | 69.96K |
| March 31, 2024 | 69.23K |
| December 31, 2023 | 68.51K |
| September 30, 2023 | 67.40K |
News
Headline
Time (ET)
05/05 07:10
05/04 12:29
04/30 09:53
Basic Info
|
Oregon Average Wage Rate Forecast is at a current level of 119.87K, up from 118.67K last quarter and up from 115.19K one year ago. This is a change of 1.01% from last quarter and 4.06% from one year ago. |
| Report | Oregon Economic Forecast |
| Category | Economic Sentiment, Outlook and Activity |
| Region | Oregon |
| Source | Oregon Office of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 119.87K |
| Latest Period | Dec 2035 |
| Last Updated | May 20 2026, 10:33 EDT |
| Next Release | Jun 22 2026, 10:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 3.81% |
| Value from Last Quarter | 118.67K |
| Change from Last Quarter | 1.01% |
| Value from 1 Year Ago | 115.19K |
| Change from 1 Year Ago | 4.06% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |