New Brunswick Male Population (I:NBMP)
355.30K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
New Brunswick Male Population is at a current level of 355.30K, up from 355.10K last month and up from 352.00K one year ago. This is a change of 0.06% from last month and 0.94% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | New Brunswick |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 355.30K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:18 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 0.81% |
| Value from Last Month | 355.10K |
| Change from Last Month | 0.06% |
| Value from 1 Year Ago | 352.00K |
| Change from 1 Year Ago | 0.94% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 355.30K |
| January 31, 2026 | 355.10K |
| December 31, 2025 | 355.00K |
| November 30, 2025 | 354.90K |
| October 31, 2025 | 354.70K |
| September 30, 2025 | 354.30K |
| August 31, 2025 | 353.90K |
| July 31, 2025 | 353.60K |
| June 30, 2025 | 353.30K |
| May 31, 2025 | 352.90K |
| April 30, 2025 | 352.60K |
| March 31, 2025 | 352.40K |
| February 28, 2025 | 352.00K |
| January 31, 2025 | 351.70K |
| December 31, 2024 | 351.60K |
| November 30, 2024 | 351.50K |
| October 31, 2024 | 351.30K |
| September 30, 2024 | 350.90K |
| August 31, 2024 | 350.30K |
| July 31, 2024 | 349.60K |
| June 30, 2024 | 348.50K |
| May 31, 2024 | 347.40K |
| April 30, 2024 | 346.20K |
| March 31, 2024 | 345.10K |
| February 29, 2024 | 344.10K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 343.10K |
| December 31, 2023 | 342.00K |
| November 30, 2023 | 341.20K |
| October 31, 2023 | 340.40K |
| September 30, 2023 | 339.60K |
| August 31, 2023 | 338.80K |
| July 31, 2023 | 337.70K |
| June 30, 2023 | 336.50K |
| May 31, 2023 | 335.70K |
| April 30, 2023 | 334.60K |
| March 31, 2023 | 333.70K |
| February 28, 2023 | 332.80K |
| January 31, 2023 | 331.80K |
| December 31, 2022 | 330.40K |
| November 30, 2022 | 329.80K |
| October 31, 2022 | 329.10K |
| September 30, 2022 | 328.20K |
| August 31, 2022 | 327.20K |
| July 31, 2022 | 326.00K |
| June 30, 2022 | 325.10K |
| May 31, 2022 | 324.50K |
| April 30, 2022 | 323.60K |
| March 31, 2022 | 323.10K |
| February 28, 2022 | 322.50K |
| January 31, 2022 | 321.80K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
New Brunswick Male Population is at a current level of 355.30K, up from 355.10K last month and up from 352.00K one year ago. This is a change of 0.06% from last month and 0.94% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | New Brunswick |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 355.30K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 10:18 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 0.81% |
| Value from Last Month | 355.10K |
| Change from Last Month | 0.06% |
| Value from 1 Year Ago | 352.00K |
| Change from 1 Year Ago | 0.94% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |