NAHB/Wells Fargo Tulsa, OK Median Home Price (I:NAHB7N2R)
281.20K USD for Q2 2025
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Tulsa, OK Median Home Price is at a current level of 281.20K, up from 264.60K last quarter and up from 273.00K one year ago. This is a change of 6.27% from last quarter and 3.00% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 281.20K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 7.79% |
| Value from Last Quarter | 264.60K |
| Change from Last Quarter | 6.27% |
| Value from 1 Year Ago | 273.00K |
| Change from 1 Year Ago | 3.00% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 281.20K |
| March 31, 2025 | 264.60K |
| December 31, 2024 | 261.30K |
| September 30, 2024 | 273.50K |
| June 30, 2024 | 273.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 250.00K |
| December 31, 2023 | 255.50K |
| September 30, 2023 | 258.70K |
| June 30, 2023 | 262.00K |
| March 31, 2023 | 238.80K |
News
Headline
Time (ET)
04/22 07:41
04/16 12:43
04/09 16:35
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Tulsa, OK Median Home Price is at a current level of 281.20K, up from 264.60K last quarter and up from 273.00K one year ago. This is a change of 6.27% from last quarter and 3.00% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 281.20K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 7.79% |
| Value from Last Quarter | 264.60K |
| Change from Last Quarter | 6.27% |
| Value from 1 Year Ago | 273.00K |
| Change from 1 Year Ago | 3.00% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
