NAHB/Wells Fargo South Bend-Mishawaka, IN-MI Median Home Price (I:NAHB4LSA)
218.90K USD for Q2 2025
Level Chart
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo South Bend-Mishawaka, IN-MI Median Home Price is at a current level of 218.90K, up from 204.90K last quarter and up from 205.30K one year ago. This is a change of 6.83% from last quarter and 6.62% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 218.90K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 9.53% |
| Value from Last Quarter | 204.90K |
| Change from Last Quarter | 6.83% |
| Value from 1 Year Ago | 205.30K |
| Change from 1 Year Ago | 6.62% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 218.90K |
| March 31, 2025 | 204.90K |
| December 31, 2024 | 205.60K |
| September 30, 2024 | 229.90K |
| June 30, 2024 | 205.30K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 180.00K |
| December 31, 2023 | 189.50K |
| September 30, 2023 | 209.40K |
| June 30, 2023 | 200.70K |
| March 31, 2023 | 183.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/18 08:58
03/05 15:24
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo South Bend-Mishawaka, IN-MI Median Home Price is at a current level of 218.90K, up from 204.90K last quarter and up from 205.30K one year ago. This is a change of 6.83% from last quarter and 6.62% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 218.90K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 9.53% |
| Value from Last Quarter | 204.90K |
| Change from Last Quarter | 6.83% |
| Value from 1 Year Ago | 205.30K |
| Change from 1 Year Ago | 6.62% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |