NAHB/Wells Fargo Rochester, NY Median Home Price (I:NAHBPNOQ)
289.80K USD for Q2 2025
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Rochester, NY Median Home Price is at a current level of 289.80K, up from 235.90K last quarter and up from 268.90K one year ago. This is a change of 22.85% from last quarter and 7.77% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 289.80K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 22.78% |
| Value from Last Quarter | 235.90K |
| Change from Last Quarter | 22.85% |
| Value from 1 Year Ago | 268.90K |
| Change from 1 Year Ago | 7.77% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 289.80K |
| March 31, 2025 | 235.90K |
| December 31, 2024 | 253.80K |
| September 30, 2024 | 268.40K |
| June 30, 2024 | 268.90K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 212.40K |
| December 31, 2023 | 230.50K |
| September 30, 2023 | 247.00K |
| June 30, 2023 | 240.60K |
| March 31, 2023 | 190.40K |
News
Headline
Time (ET)
04/22 07:41
04/16 12:43
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Rochester, NY Median Home Price is at a current level of 289.80K, up from 235.90K last quarter and up from 268.90K one year ago. This is a change of 22.85% from last quarter and 7.77% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 289.80K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 22.78% |
| Value from Last Quarter | 235.90K |
| Change from Last Quarter | 22.85% |
| Value from 1 Year Ago | 268.90K |
| Change from 1 Year Ago | 7.77% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
