NAHB/Wells Fargo Port St. Lucie, FL Median Home Price (I:NAHBULMG)
418.50K USD for Q2 2025
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Port St. Lucie, FL Median Home Price is at a current level of 418.50K, down from 420.00K last quarter and down from 429.50K one year ago. This is a change of -0.36% from last quarter and -2.56% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 418.50K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:02 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 3.04% |
| Value from Last Quarter | 420.00K |
| Change from Last Quarter | -0.36% |
| Value from 1 Year Ago | 429.50K |
| Change from 1 Year Ago | -2.56% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 418.50K |
| March 31, 2025 | 420.00K |
| December 31, 2024 | 425.00K |
| September 30, 2024 | 420.00K |
| June 30, 2024 | 429.50K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 425.00K |
| December 31, 2023 | 420.00K |
| September 30, 2023 | 413.60K |
| June 30, 2023 | 410.00K |
| March 31, 2023 | 391.50K |
News
Headline
Time (ET)
05/19 15:28
05/15 07:05
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Port St. Lucie, FL Median Home Price is at a current level of 418.50K, down from 420.00K last quarter and down from 429.50K one year ago. This is a change of -0.36% from last quarter and -2.56% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 418.50K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:02 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 3.04% |
| Value from Last Quarter | 420.00K |
| Change from Last Quarter | -0.36% |
| Value from 1 Year Ago | 429.50K |
| Change from 1 Year Ago | -2.56% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
