NAHB/Wells Fargo Phoenix-Mesa-Chandler, AZ Median Home Price (I:NAHBH3I8)
474.60K USD for Q2 2025
Level Chart
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Phoenix-Mesa-Chandler, AZ Median Home Price is at a current level of 474.60K, down from 487.90K last quarter and down from 480.40K one year ago. This is a change of -2.73% from last quarter and -1.21% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 474.60K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:03 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 3.52% |
| Value from Last Quarter | 487.90K |
| Change from Last Quarter | -2.73% |
| Value from 1 Year Ago | 480.40K |
| Change from 1 Year Ago | -1.21% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 474.60K |
| March 31, 2025 | 487.90K |
| December 31, 2024 | 476.40K |
| September 30, 2024 | 469.50K |
| June 30, 2024 | 480.40K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 470.50K |
| December 31, 2023 | 466.50K |
| September 30, 2023 | 467.20K |
| June 30, 2023 | 464.20K |
| March 31, 2023 | 439.70K |
News
Headline
Time (ET)
03/18 08:58
03/05 15:24
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Phoenix-Mesa-Chandler, AZ Median Home Price is at a current level of 474.60K, down from 487.90K last quarter and down from 480.40K one year ago. This is a change of -2.73% from last quarter and -1.21% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 474.60K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:03 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 3.52% |
| Value from Last Quarter | 487.90K |
| Change from Last Quarter | -2.73% |
| Value from 1 Year Ago | 480.40K |
| Change from 1 Year Ago | -1.21% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |