NAHB/Wells Fargo Memphis, TN-MS-AR Median Home Price (I:NAHBZU4K)
299.90K USD for Q2 2025
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Memphis, TN-MS-AR Median Home Price is at a current level of 299.90K, up from 276.10K last quarter and up from 289.20K one year ago. This is a change of 8.62% from last quarter and 3.70% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 299.90K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:03 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 5.81% |
| Value from Last Quarter | 276.10K |
| Change from Last Quarter | 8.62% |
| Value from 1 Year Ago | 289.20K |
| Change from 1 Year Ago | 3.70% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 299.90K |
| March 31, 2025 | 276.10K |
| December 31, 2024 | 278.40K |
| September 30, 2024 | 290.90K |
| June 30, 2024 | 289.20K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 272.40K |
| December 31, 2023 | 248.40K |
| September 30, 2023 | 280.00K |
| June 30, 2023 | 287.90K |
| March 31, 2023 | 268.60K |
News
Headline
Time (ET)
04/22 07:41
04/16 12:43
04/09 16:35
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Memphis, TN-MS-AR Median Home Price is at a current level of 299.90K, up from 276.10K last quarter and up from 289.20K one year ago. This is a change of 8.62% from last quarter and 3.70% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 299.90K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:03 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 5.81% |
| Value from Last Quarter | 276.10K |
| Change from Last Quarter | 8.62% |
| Value from 1 Year Ago | 289.20K |
| Change from 1 Year Ago | 3.70% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
