NAHB/Wells Fargo Gulfport-Biloxi, MS Median Home Price (I:NAHBZGCE)
237.00K USD for Q2 2025
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Gulfport-Biloxi, MS Median Home Price is at a current level of 237.00K, up from 232.90K last quarter and up from 226.60K one year ago. This is a change of 1.76% from last quarter and 4.59% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 237.00K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 6.86% |
| Value from Last Quarter | 232.90K |
| Change from Last Quarter | 1.76% |
| Value from 1 Year Ago | 226.60K |
| Change from 1 Year Ago | 4.59% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 237.00K |
| March 31, 2025 | 232.90K |
| December 31, 2024 | 230.80K |
| September 30, 2024 | 225.70K |
| June 30, 2024 | 226.60K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 210.80K |
| December 31, 2023 | 219.10K |
| September 30, 2023 | 222.40K |
| June 30, 2023 | 229.20K |
| March 31, 2023 | 205.30K |
News
Headline
Time (ET)
04/22 07:41
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Gulfport-Biloxi, MS Median Home Price is at a current level of 237.00K, up from 232.90K last quarter and up from 226.60K one year ago. This is a change of 1.76% from last quarter and 4.59% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 237.00K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 6.86% |
| Value from Last Quarter | 232.90K |
| Change from Last Quarter | 1.76% |
| Value from 1 Year Ago | 226.60K |
| Change from 1 Year Ago | 4.59% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
