NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora-Lakewood, CO Median Home Price (I:NAHBQEH6)
Level Chart
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora-Lakewood, CO Median Home Price is at a current level of 667.20K, up from 647.80K last quarter and down from 669.90K one year ago. This is a change of 2.99% from last quarter and -0.40% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 667.20K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:02 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 2.27% |
| Value from Last Quarter | 647.80K |
| Change from Last Quarter | 2.99% |
| Value from 1 Year Ago | 669.90K |
| Change from 1 Year Ago | -0.40% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 667.20K |
| March 31, 2025 | 647.80K |
| December 31, 2024 | 650.90K |
| September 30, 2024 | 654.60K |
| June 30, 2024 | 669.90K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 651.00K |
| December 31, 2023 | 652.30K |
| September 30, 2023 | 673.00K |
| June 30, 2023 | 674.50K |
| March 31, 2023 | 636.10K |
News
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora-Lakewood, CO Median Home Price is at a current level of 667.20K, up from 647.80K last quarter and down from 669.90K one year ago. This is a change of 2.99% from last quarter and -0.40% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 667.20K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:02 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 2.27% |
| Value from Last Quarter | 647.80K |
| Change from Last Quarter | 2.99% |
| Value from 1 Year Ago | 669.90K |
| Change from 1 Year Ago | -0.40% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |