NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora-Lakewood, CO Median Family Income (I:NAHBWUWR)
Level Chart
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora-Lakewood, CO Median Family Income is at a current level of 140.10K, unchanged from 140.10K last quarter and up from 130.40K one year ago. This is a change of 0.00% from last quarter and 7.44% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 140.10K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:02 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 5.04% |
| Value from Last Quarter | 140.10K |
| Change from Last Quarter | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 130.40K |
| Change from 1 Year Ago | 7.44% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 140.10K |
| March 31, 2025 | 140.10K |
| December 31, 2024 | 130.40K |
| September 30, 2024 | 130.40K |
| June 30, 2024 | 130.40K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 130.40K |
| December 31, 2023 | 125.50K |
| September 30, 2023 | 125.50K |
| June 30, 2023 | 125.50K |
| March 31, 2023 | 125.50K |
News
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora-Lakewood, CO Median Family Income is at a current level of 140.10K, unchanged from 140.10K last quarter and up from 130.40K one year ago. This is a change of 0.00% from last quarter and 7.44% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 140.10K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:02 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 5.04% |
| Value from Last Quarter | 140.10K |
| Change from Last Quarter | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 130.40K |
| Change from 1 Year Ago | 7.44% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |