NAHB/Wells Fargo Cedar Rapids, IA Median Home Price (I:NAHBMCUP)
Level Chart
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Cedar Rapids, IA Median Home Price is at a current level of 236.00K, up from 211.30K last quarter and up from 222.00K one year ago. This is a change of 11.69% from last quarter and 6.31% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 236.00K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 11.51% |
| Value from Last Quarter | 211.30K |
| Change from Last Quarter | 11.69% |
| Value from 1 Year Ago | 222.00K |
| Change from 1 Year Ago | 6.31% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2025 | 236.00K |
| March 31, 2025 | 211.30K |
| December 31, 2024 | 216.90K |
| September 30, 2024 | 230.40K |
| June 30, 2024 | 222.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 203.30K |
| December 31, 2023 | 206.00K |
| September 30, 2023 | 218.90K |
| June 30, 2023 | 207.20K |
| March 31, 2023 | 186.30K |
News
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Cedar Rapids, IA Median Home Price is at a current level of 236.00K, up from 211.30K last quarter and up from 222.00K one year ago. This is a change of 11.69% from last quarter and 6.31% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Cost of Housing Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 236.00K |
| Latest Period | Jun 2025 |
| Last Updated | Aug 21 2025, 12:04 EDT |
| Next Release | Aug 6 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 11.51% |
| Value from Last Quarter | 211.30K |
| Change from Last Quarter | 11.69% |
| Value from 1 Year Ago | 222.00K |
| Change from 1 Year Ago | 6.31% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |