NAHB/Wells Fargo New York-Jersey City-White Plains, NY-NJ Median Income (DISCONTINUED) (I:NAHB0WR3)
99.30K USD for Q4 2023
Level Chart
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo New York-Jersey City-White Plains, NY-NJ Median Income is at a current level of 99.30K, unchanged from 99.30K last quarter and up from 99.00K one year ago. This is a change of 0.00% from last quarter and 0.30% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Housing Opportunity Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 99.30K |
| Latest Period | Dec 2023 |
| Last Updated | Feb 8 2024, 10:08 EST |
| Average Growth Rate | 3.36% |
| Value from Last Quarter | 99.30K |
| Change from Last Quarter | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 99.00K |
| Change from 1 Year Ago | 0.30% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 99.30K |
| September 30, 2023 | 99.30K |
| June 30, 2023 | 105.90K |
| March 31, 2023 | 105.90K |
| December 31, 2022 | 99.00K |
| September 30, 2022 | 99.00K |
| June 30, 2022 | 96.30K |
| March 31, 2022 | 96.30K |
| December 31, 2021 | 85.50K |
| September 30, 2021 | 85.50K |
| June 30, 2021 | 83.30K |
| March 31, 2021 | 83.30K |
| December 31, 2020 | 81.80K |
| September 30, 2020 | 81.80K |
| June 30, 2020 | 81.80K |
| March 31, 2020 | 81.80K |
| December 31, 2019 | 79.30K |
| September 30, 2019 | 79.30K |
| June 30, 2019 | 79.30K |
| March 31, 2019 | 81.90K |
| December 31, 2018 | 78.00K |
| September 30, 2018 | 78.00K |
| June 30, 2018 | 78.00K |
| March 31, 2018 | 78.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2017 | 73.70K |
| September 30, 2017 | 73.70K |
| June 30, 2017 | 73.70K |
| March 31, 2017 | 73.70K |
| December 31, 2016 | 72.60K |
| September 30, 2016 | 72.60K |
| June 30, 2016 | 72.60K |
| March 31, 2016 | 72.60K |
| December 31, 2015 | 67.43K |
| September 30, 2015 | 67.43K |
| June 30, 2015 | 67.43K |
| March 31, 2015 | 67.43K |
| December 31, 2014 | 65.49K |
| September 30, 2014 | 65.49K |
| June 30, 2014 | 65.49K |
| March 31, 2014 | 65.49K |
| December 31, 2013 | 66.00K |
| September 30, 2013 | 66.00K |
| June 30, 2013 | 66.00K |
| March 31, 2013 | 66.00K |
| December 31, 2012 | 68.30K |
| September 30, 2012 | 68.30K |
| June 30, 2012 | 68.30K |
| March 31, 2012 | 68.30K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 06:09
03/06 06:42
03/05 15:24
03/05 08:13
03/05 06:02
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo New York-Jersey City-White Plains, NY-NJ Median Income is at a current level of 99.30K, unchanged from 99.30K last quarter and up from 99.00K one year ago. This is a change of 0.00% from last quarter and 0.30% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Housing Opportunity Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 99.30K |
| Latest Period | Dec 2023 |
| Last Updated | Feb 8 2024, 10:08 EST |
| Average Growth Rate | 3.36% |
| Value from Last Quarter | 99.30K |
| Change from Last Quarter | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 99.00K |
| Change from 1 Year Ago | 0.30% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |