NAHB/Wells Fargo Houston-The Woodlands-Sugar Land, TX Median Price (DISCONTINUED) (I:NAHBLV9K)
306.00K USD for Q4 2023
Level Chart
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Houston-The Woodlands-Sugar Land, TX Median Price is at a current level of 306.00K, down from 319.00K last quarter and down from 313.00K one year ago. This is a change of -4.08% from last quarter and -2.24% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Housing Opportunity Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 306.00K |
| Latest Period | Dec 2023 |
| Last Updated | Feb 8 2024, 10:06 EST |
| Average Growth Rate | 6.75% |
| Value from Last Quarter | 319.00K |
| Change from Last Quarter | -4.08% |
| Value from 1 Year Ago | 313.00K |
| Change from 1 Year Ago | -2.24% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 306.00K |
| September 30, 2023 | 319.00K |
| June 30, 2023 | 319.00K |
| March 31, 2023 | 302.00K |
| December 31, 2022 | 313.00K |
| September 30, 2022 | 317.00K |
| June 30, 2022 | 322.00K |
| March 31, 2022 | 307.00K |
| December 31, 2021 | 296.00K |
| September 30, 2021 | 295.00K |
| June 30, 2021 | 285.00K |
| March 31, 2021 | 266.00K |
| December 31, 2020 | 257.00K |
| September 30, 2020 | 258.00K |
| June 30, 2020 | 256.00K |
| March 31, 2020 | 247.00K |
| December 31, 2019 | 245.00K |
| September 30, 2019 | 248.00K |
| June 30, 2019 | 250.00K |
| March 31, 2019 | 238.00K |
| December 31, 2018 | 239.00K |
| September 30, 2018 | 241.00K |
| June 30, 2018 | 238.00K |
| March 31, 2018 | 225.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2017 | 235.00K |
| September 30, 2017 | 236.00K |
| June 30, 2017 | 225.00K |
| March 31, 2017 | 223.00K |
| December 31, 2016 | 220.00K |
| September 30, 2016 | 225.00K |
| June 30, 2016 | 222.00K |
| March 31, 2016 | 216.00K |
| December 31, 2015 | 214.00K |
| September 30, 2015 | 215.00K |
| June 30, 2015 | 218.00K |
| March 31, 2015 | 205.00K |
| December 31, 2014 | 207.00K |
| September 30, 2014 | 214.00K |
| June 30, 2014 | 209.00K |
| March 31, 2014 | 190.00K |
| December 31, 2013 | 192.00K |
| September 30, 2013 | 190.00K |
| June 30, 2013 | 191.00K |
| March 31, 2013 | 171.00K |
| December 31, 2012 | 164.00K |
| September 30, 2012 | 171.00K |
| June 30, 2012 | 172.00K |
| March 31, 2012 | 145.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 06:09
03/06 06:42
03/05 15:24
03/05 08:13
03/05 06:02
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Houston-The Woodlands-Sugar Land, TX Median Price is at a current level of 306.00K, down from 319.00K last quarter and down from 313.00K one year ago. This is a change of -4.08% from last quarter and -2.24% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Housing Opportunity Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 306.00K |
| Latest Period | Dec 2023 |
| Last Updated | Feb 8 2024, 10:06 EST |
| Average Growth Rate | 6.75% |
| Value from Last Quarter | 319.00K |
| Change from Last Quarter | -4.08% |
| Value from 1 Year Ago | 313.00K |
| Change from 1 Year Ago | -2.24% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |