NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora, CO Median Income (DISCONTINUED) (I:NAHBAVSQ)
Level Chart
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora, CO Median Income is at a current level of 125.50K, unchanged from 125.50K last quarter and up from 117.80K one year ago. This is a change of 0.00% from last quarter and 6.54% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Housing Opportunity Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 125.50K |
| Latest Period | Dec 2023 |
| Last Updated | Feb 8 2024, 10:04 EST |
| Average Growth Rate | 4.06% |
| Value from Last Quarter | 125.50K |
| Change from Last Quarter | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 117.80K |
| Change from 1 Year Ago | 6.54% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 125.50K |
| September 30, 2023 | 125.50K |
| June 30, 2023 | 125.50K |
| March 31, 2023 | 125.50K |
| December 31, 2022 | 117.80K |
| September 30, 2022 | 117.80K |
| June 30, 2022 | 117.80K |
| March 31, 2022 | 117.80K |
| December 31, 2021 | 104.80K |
| September 30, 2021 | 104.80K |
| June 30, 2021 | 104.80K |
| March 31, 2021 | 104.80K |
| December 31, 2020 | 100.00K |
| September 30, 2020 | 100.00K |
| June 30, 2020 | 100.00K |
| March 31, 2020 | 100.00K |
| December 31, 2019 | 92.80K |
| September 30, 2019 | 92.80K |
| June 30, 2019 | 92.80K |
| March 31, 2019 | 92.80K |
| December 31, 2018 | 89.90K |
| September 30, 2018 | 89.90K |
| June 30, 2018 | 89.90K |
| March 31, 2018 | 89.90K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2017 | 83.90K |
| September 30, 2017 | 83.90K |
| June 30, 2017 | 83.90K |
| March 31, 2017 | 83.90K |
| December 31, 2016 | 80.10K |
| September 30, 2016 | 80.10K |
| June 30, 2016 | 80.10K |
| March 31, 2016 | 80.10K |
| December 31, 2015 | 79.90K |
| September 30, 2015 | 79.90K |
| June 30, 2015 | 79.90K |
| March 31, 2015 | 79.90K |
| December 31, 2014 | 76.70K |
| September 30, 2014 | 76.70K |
| June 30, 2014 | 76.70K |
| March 31, 2014 | 76.70K |
| December 31, 2013 | 77.80K |
| September 30, 2013 | 77.80K |
| June 30, 2013 | 77.80K |
| March 31, 2013 | 77.80K |
| December 31, 2012 | 79.30K |
| September 30, 2012 | 79.30K |
| June 30, 2012 | 79.30K |
| March 31, 2012 | 79.30K |
News
Basic Info
|
NAHB/Wells Fargo Denver-Aurora, CO Median Income is at a current level of 125.50K, unchanged from 125.50K last quarter and up from 117.80K one year ago. This is a change of 0.00% from last quarter and 6.54% from one year ago. |
| Report | NAHB/Wells Fargo Housing Opportunity Index |
| Category | House Prices |
| Region | United States |
| Source | National Association of Home Builders |
Stats
| Last Value | 125.50K |
| Latest Period | Dec 2023 |
| Last Updated | Feb 8 2024, 10:04 EST |
| Average Growth Rate | 4.06% |
| Value from Last Quarter | 125.50K |
| Change from Last Quarter | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 117.80K |
| Change from 1 Year Ago | 6.54% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |