Midwest Refiner, Blender, and Gas Plant Production of Propane and Propylene (4-Week Average) (I:MRBGPPNW)
Level Chart
Basic Info
|
Midwest Refiner, Blender, and Gas Plant Production of Propane and Propylene (4-Week Average) is at a current level of 567.00K, up from 542.00K last week and up from 540.00K one year ago. This is a change of 4.61% from last week and 5.00% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | N/A |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 567.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:52 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 20.20% |
| Value from Last Week | 542.00K |
| Change from Last Week | 4.61% |
| Value from 1 Year Ago | 540.00K |
| Change from 1 Year Ago | 5.00% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 27, 2026 | 567.00K |
| March 20, 2026 | 542.00K |
| March 13, 2026 | 527.00K |
| March 06, 2026 | 514.00K |
| February 27, 2026 | 497.00K |
| February 20, 2026 | 477.00K |
| February 13, 2026 | 472.00K |
| February 06, 2026 | 468.00K |
| January 30, 2026 | 476.00K |
| January 23, 2026 | 491.00K |
| January 16, 2026 | 490.00K |
| January 09, 2026 | 487.00K |
| January 02, 2026 | 479.00K |
| December 26, 2025 | 483.00K |
| December 19, 2025 | 499.00K |
| December 12, 2025 | 515.00K |
| December 05, 2025 | 532.00K |
| November 28, 2025 | 539.00K |
| November 21, 2025 | 535.00K |
| November 14, 2025 | 532.00K |
| November 07, 2025 | 529.00K |
| October 31, 2025 | 529.00K |
| October 24, 2025 | 531.00K |
| October 17, 2025 | 538.00K |
| October 10, 2025 | 544.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| October 03, 2025 | 552.00K |
| September 26, 2025 | 556.00K |
| September 19, 2025 | 548.00K |
| September 12, 2025 | 546.00K |
| September 05, 2025 | 541.00K |
| August 29, 2025 | 537.00K |
| August 22, 2025 | 536.00K |
| August 15, 2025 | 531.00K |
| August 08, 2025 | 531.00K |
| August 01, 2025 | 532.00K |
| July 25, 2025 | 537.00K |
| July 18, 2025 | 539.00K |
| July 11, 2025 | 538.00K |
| July 04, 2025 | 541.00K |
| June 27, 2025 | 548.00K |
| June 20, 2025 | 559.00K |
| June 13, 2025 | 564.00K |
| June 06, 2025 | 562.00K |
| May 30, 2025 | 552.00K |
| May 23, 2025 | 546.00K |
| May 16, 2025 | 551.00K |
| May 09, 2025 | 552.00K |
| May 02, 2025 | 559.00K |
| April 25, 2025 | 560.00K |
| April 18, 2025 | 558.00K |
News
Basic Info
|
Midwest Refiner, Blender, and Gas Plant Production of Propane and Propylene (4-Week Average) is at a current level of 567.00K, up from 542.00K last week and up from 540.00K one year ago. This is a change of 4.61% from last week and 5.00% from one year ago. |
| Report | Weekly Petroleum Status |
| Category | Energy |
| Region | N/A |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 567.00K |
| Latest Period | Mar 27 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 16:52 EDT |
| Next Release | Apr 8 2026, 12:00 EDT |
| Average Growth Rate | 20.20% |
| Value from Last Week | 542.00K |
| Change from Last Week | 4.61% |
| Value from 1 Year Ago | 540.00K |
| Change from 1 Year Ago | 5.00% |
| Frequency | Weekly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |