European Union 27 Coke Imports (DISCONTINUED) (I:EU27CINM)
593.67K mt for Oct 2019
Level Chart
Basic Info
|
European Union 27 Coke Imports is at a current level of 593.67K, down from 692.99K last month and down from 703.61K one year ago. This is a change of -14.33% from last month and -15.62% from one year ago. |
| Report | Europe Energy Statistics |
| Category | Energy |
| Region | European Union 27 |
| Source | Eurostat |
Stats
| Last Value | 593.67K |
| Latest Period | Oct 2019 |
| Last Updated | Mar 16 2020, 07:32 EDT |
| Average Growth Rate | 15.93% |
| Value from Last Month | 692.99K |
| Change from Last Month | -14.33% |
| Value from 1 Year Ago | 703.61K |
| Change from 1 Year Ago | -15.62% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Metric Tons |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| October 31, 2019 | 593.67K |
| September 30, 2019 | 692.99K |
| August 31, 2019 | 617.81K |
| July 31, 2019 | 715.72K |
| June 30, 2019 | 674.71K |
| May 31, 2019 | 766.27K |
| April 30, 2019 | 675.12K |
| March 31, 2019 | 828.03K |
| February 28, 2019 | 777.38K |
| January 31, 2019 | 865.94K |
| December 31, 2018 | 748.91K |
| November 30, 2018 | 703.85K |
| October 31, 2018 | 703.61K |
| September 30, 2018 | 621.87K |
| August 31, 2018 | 544.19K |
| July 31, 2018 | 646.87K |
| June 30, 2018 | 617.58K |
| May 31, 2018 | 745.86K |
| April 30, 2018 | 662.97K |
| March 31, 2018 | 587.50K |
| February 28, 2018 | 670.29K |
| January 31, 2018 | 681.94K |
| December 31, 2017 | 674.64K |
| November 30, 2017 | 771.02K |
| October 31, 2017 | 636.20K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2016 | 859.00K |
| November 30, 2016 | 657.00K |
| October 31, 2016 | 1.015M |
| September 30, 2016 | 711.00K |
| August 31, 2016 | 639.00K |
| July 31, 2016 | 776.00K |
| June 30, 2016 | 773.00K |
| May 31, 2016 | 766.00K |
| April 30, 2016 | 579.00K |
| March 31, 2016 | 817.00K |
| February 29, 2016 | 773.00K |
| January 31, 2016 | 797.00K |
| December 31, 2015 | 678.00K |
| November 30, 2015 | 676.00K |
| October 31, 2015 | 973.00K |
| September 30, 2015 | 689.00K |
| August 31, 2015 | 736.00K |
| July 31, 2015 | 632.00K |
| June 30, 2015 | 784.00K |
| May 31, 2015 | 675.00K |
| April 30, 2015 | 707.00K |
| March 31, 2015 | 929.00K |
| February 28, 2015 | 815.00K |
| January 31, 2015 | 987.00K |
| December 31, 2014 | 871.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/20 06:34
03/18 07:36
03/18 06:29
03/16 06:28
Basic Info
|
European Union 27 Coke Imports is at a current level of 593.67K, down from 692.99K last month and down from 703.61K one year ago. This is a change of -14.33% from last month and -15.62% from one year ago. |
| Report | Europe Energy Statistics |
| Category | Energy |
| Region | European Union 27 |
| Source | Eurostat |
Stats
| Last Value | 593.67K |
| Latest Period | Oct 2019 |
| Last Updated | Mar 16 2020, 07:32 EDT |
| Average Growth Rate | 15.93% |
| Value from Last Month | 692.99K |
| Change from Last Month | -14.33% |
| Value from 1 Year Ago | 703.61K |
| Change from 1 Year Ago | -15.62% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Metric Tons |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |