Canada Male Unemployment (I:CMU)
811.10K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
Canada Male Unemployment is at a current level of 811.10K, up from 783.00K last month and down from 827.30K one year ago. This is a change of 3.59% from last month and -1.96% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Canada |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 811.10K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 08:38 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 4.24% |
| Value from Last Month | 783.00K |
| Change from Last Month | 3.59% |
| Value from 1 Year Ago | 827.30K |
| Change from 1 Year Ago | -1.96% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 811.10K |
| January 31, 2026 | 783.00K |
| December 31, 2025 | 843.90K |
| November 30, 2025 | 802.70K |
| October 31, 2025 | 848.40K |
| September 30, 2025 | 872.20K |
| August 31, 2025 | 902.20K |
| July 31, 2025 | 887.60K |
| June 30, 2025 | 861.10K |
| May 31, 2025 | 873.40K |
| April 30, 2025 | 855.50K |
| March 31, 2025 | 839.80K |
| February 28, 2025 | 827.30K |
| January 31, 2025 | 816.40K |
| December 31, 2024 | 826.00K |
| November 30, 2024 | 868.60K |
| October 31, 2024 | 824.30K |
| September 30, 2024 | 822.40K |
| August 31, 2024 | 821.90K |
| July 31, 2024 | 787.30K |
| June 30, 2024 | 791.40K |
| May 31, 2024 | 760.40K |
| April 30, 2024 | 741.50K |
| March 31, 2024 | 758.20K |
| February 29, 2024 | 717.20K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 672.10K |
| December 31, 2023 | 690.20K |
| November 30, 2023 | 686.90K |
| October 31, 2023 | 684.00K |
| September 30, 2023 | 651.40K |
| August 31, 2023 | 628.70K |
| July 31, 2023 | 619.30K |
| June 30, 2023 | 613.90K |
| May 31, 2023 | 591.10K |
| April 30, 2023 | 594.90K |
| March 31, 2023 | 577.30K |
| February 28, 2023 | 584.20K |
| January 31, 2023 | 588.20K |
| December 31, 2022 | 564.80K |
| November 30, 2022 | 579.90K |
| October 31, 2022 | 556.20K |
| September 30, 2022 | 575.10K |
| August 31, 2022 | 589.30K |
| July 31, 2022 | 550.00K |
| June 30, 2022 | 557.60K |
| May 31, 2022 | 592.70K |
| April 30, 2022 | 598.70K |
| March 31, 2022 | 571.80K |
| February 28, 2022 | 631.80K |
| January 31, 2022 | 687.80K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
Canada Male Unemployment is at a current level of 811.10K, up from 783.00K last month and down from 827.30K one year ago. This is a change of 3.59% from last month and -1.96% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | Canada |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 811.10K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 08:38 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 4.24% |
| Value from Last Month | 783.00K |
| Change from Last Month | 3.59% |
| Value from 1 Year Ago | 827.30K |
| Change from 1 Year Ago | -1.96% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |