Canada Housing Starts (I:CAHS)
250.90K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
Canada Housing Starts is at a current level of 250.90K, up from 240.15K last month and up from 222.45K one year ago. This is a change of 4.48% from last month and 12.79% from one year ago. |
| Report | Canada Housing Information Monthly |
| Category | Construction |
| Region | Canada |
| Source | Canada Mortgage and Housing Corporation |
Stats
| Last Value | 250.90K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 16 2026, 08:38 EDT |
| Next Release | Apr 15 2026, 08:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 6.07% |
| Value from Last Month | 240.15K |
| Change from Last Month | 4.48% |
| Value from 1 Year Ago | 222.45K |
| Change from 1 Year Ago | 12.79% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 250.90K |
| January 31, 2026 | 240.15K |
| December 31, 2025 | 280.36K |
| November 30, 2025 | 252.45K |
| October 31, 2025 | 230.65K |
| September 30, 2025 | 280.67K |
| August 31, 2025 | 244.29K |
| July 31, 2025 | 293.88K |
| June 30, 2025 | 284.16K |
| May 31, 2025 | 278.70K |
| April 30, 2025 | 281.83K |
| March 31, 2025 | 214.49K |
| February 28, 2025 | 222.45K |
| January 31, 2025 | 233.83K |
| December 31, 2024 | 232.64K |
| November 30, 2024 | 262.93K |
| October 31, 2024 | 243.73K |
| September 30, 2024 | 226.91K |
| August 31, 2024 | 215.42K |
| July 31, 2024 | 276.48K |
| June 30, 2024 | 246.10K |
| May 31, 2024 | 258.46K |
| April 30, 2024 | 240.35K |
| March 31, 2024 | 242.51K |
| February 29, 2024 | 263.54K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 228.57K |
| December 31, 2023 | 250.58K |
| November 30, 2023 | 208.44K |
| October 31, 2023 | 270.62K |
| September 30, 2023 | 265.20K |
| August 31, 2023 | 247.32K |
| July 31, 2023 | 252.82K |
| June 30, 2023 | 281.64K |
| May 31, 2023 | 197.02K |
| April 30, 2023 | 260.21K |
| March 31, 2023 | 213.41K |
| February 28, 2023 | 245.64K |
| January 31, 2023 | 209.12K |
| December 31, 2022 | 252.12K |
| November 30, 2022 | 262.30K |
| October 31, 2022 | 262.96K |
| September 30, 2022 | 295.34K |
| August 31, 2022 | 266.38K |
| July 31, 2022 | 277.40K |
| June 30, 2022 | 273.51K |
| May 31, 2022 | 281.70K |
| April 30, 2022 | 263.10K |
| March 31, 2022 | 243.16K |
| February 28, 2022 | 244.36K |
| January 31, 2022 | 229.48K |
News
Headline
Time (ET)
03/18 08:58
03/16 09:52
03/16 08:28
Basic Info
|
Canada Housing Starts is at a current level of 250.90K, up from 240.15K last month and up from 222.45K one year ago. This is a change of 4.48% from last month and 12.79% from one year ago. |
| Report | Canada Housing Information Monthly |
| Category | Construction |
| Region | Canada |
| Source | Canada Mortgage and Housing Corporation |
Stats
| Last Value | 250.90K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 16 2026, 08:38 EDT |
| Next Release | Apr 15 2026, 08:30 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 6.07% |
| Value from Last Month | 240.15K |
| Change from Last Month | 4.48% |
| Value from 1 Year Ago | 222.45K |
| Change from 1 Year Ago | 12.79% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Related Indicators
| Canada Economy |
| Canada New Housing Price Index MoM | 0.33% |
| Canada New Housing Price Index YoY | -2.09% |
| Canada Real GDP MoM | 0.07% |
| Canada Real GDP QoQ | -0.60% |
| Canada Retail Sales MoM (DISCONTINUED) | 0.54% |
| Canada Unemployment Rate | 6.70% |
| Canada Wholesale Sales MoM | -1.65% |