British Columbia Unemployment (I:BCU)
190.70K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
British Columbia Unemployment is at a current level of 190.70K, up from 190.40K last month and up from 186.90K one year ago. This is a change of 0.16% from last month and 2.03% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | British Columbia |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 190.70K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 09:00 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 5.56% |
| Value from Last Month | 190.40K |
| Change from Last Month | 0.16% |
| Value from 1 Year Ago | 186.90K |
| Change from 1 Year Ago | 2.03% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 190.70K |
| January 31, 2026 | 190.40K |
| December 31, 2025 | 199.60K |
| November 30, 2025 | 203.00K |
| October 31, 2025 | 208.90K |
| September 30, 2025 | 200.90K |
| August 31, 2025 | 198.10K |
| July 31, 2025 | 187.20K |
| June 30, 2025 | 180.10K |
| May 31, 2025 | 204.70K |
| April 30, 2025 | 194.80K |
| March 31, 2025 | 190.20K |
| February 28, 2025 | 186.90K |
| January 31, 2025 | 187.10K |
| December 31, 2024 | 185.70K |
| November 30, 2024 | 182.30K |
| October 31, 2024 | 177.40K |
| September 30, 2024 | 182.10K |
| August 31, 2024 | 177.30K |
| July 31, 2024 | 175.70K |
| June 30, 2024 | 166.30K |
| May 31, 2024 | 171.00K |
| April 30, 2024 | 156.90K |
| March 31, 2024 | 171.60K |
| February 29, 2024 | 159.30K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 162.00K |
| December 31, 2023 | 172.40K |
| November 30, 2023 | 162.90K |
| October 31, 2023 | 160.80K |
| September 30, 2023 | 166.10K |
| August 31, 2023 | 157.10K |
| July 31, 2023 | 164.50K |
| June 30, 2023 | 165.50K |
| May 31, 2023 | 152.60K |
| April 30, 2023 | 150.40K |
| March 31, 2023 | 136.00K |
| February 28, 2023 | 156.10K |
| January 31, 2023 | 133.40K |
| December 31, 2022 | 120.00K |
| November 30, 2022 | 125.50K |
| October 31, 2022 | 133.00K |
| September 30, 2022 | 125.80K |
| August 31, 2022 | 131.90K |
| July 31, 2022 | 129.00K |
| June 30, 2022 | 131.10K |
| May 31, 2022 | 128.90K |
| April 30, 2022 | 139.10K |
| March 31, 2022 | 143.30K |
| February 28, 2022 | 133.90K |
| January 31, 2022 | 146.50K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
British Columbia Unemployment is at a current level of 190.70K, up from 190.40K last month and up from 186.90K one year ago. This is a change of 0.16% from last month and 2.03% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | British Columbia |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 190.70K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 09:00 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 5.56% |
| Value from Last Month | 190.40K |
| Change from Last Month | 0.16% |
| Value from 1 Year Ago | 186.90K |
| Change from 1 Year Ago | 2.03% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |