British Columbia Male Unemployment (I:BCMU)
98.90K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
British Columbia Male Unemployment is at a current level of 98.90K, up from 95.90K last month and up from 97.40K one year ago. This is a change of 3.13% from last month and 1.54% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | British Columbia |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 98.90K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 09:01 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 6.55% |
| Value from Last Month | 95.90K |
| Change from Last Month | 3.13% |
| Value from 1 Year Ago | 97.40K |
| Change from 1 Year Ago | 1.54% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 98.90K |
| January 31, 2026 | 95.90K |
| December 31, 2025 | 102.50K |
| November 30, 2025 | 103.30K |
| October 31, 2025 | 116.80K |
| September 30, 2025 | 109.20K |
| August 31, 2025 | 108.70K |
| July 31, 2025 | 100.90K |
| June 30, 2025 | 98.00K |
| May 31, 2025 | 108.70K |
| April 30, 2025 | 94.10K |
| March 31, 2025 | 96.90K |
| February 28, 2025 | 97.40K |
| January 31, 2025 | 91.50K |
| December 31, 2024 | 94.40K |
| November 30, 2024 | 93.40K |
| October 31, 2024 | 89.10K |
| September 30, 2024 | 95.00K |
| August 31, 2024 | 98.50K |
| July 31, 2024 | 95.40K |
| June 30, 2024 | 88.80K |
| May 31, 2024 | 86.30K |
| April 30, 2024 | 79.40K |
| March 31, 2024 | 87.70K |
| February 29, 2024 | 79.60K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 84.90K |
| December 31, 2023 | 88.40K |
| November 30, 2023 | 87.10K |
| October 31, 2023 | 82.90K |
| September 30, 2023 | 92.30K |
| August 31, 2023 | 77.00K |
| July 31, 2023 | 85.30K |
| June 30, 2023 | 83.80K |
| May 31, 2023 | 77.40K |
| April 30, 2023 | 80.40K |
| March 31, 2023 | 70.70K |
| February 28, 2023 | 81.60K |
| January 31, 2023 | 73.30K |
| December 31, 2022 | 68.40K |
| November 30, 2022 | 75.90K |
| October 31, 2022 | 71.70K |
| September 30, 2022 | 63.80K |
| August 31, 2022 | 69.40K |
| July 31, 2022 | 69.50K |
| June 30, 2022 | 65.10K |
| May 31, 2022 | 65.60K |
| April 30, 2022 | 76.30K |
| March 31, 2022 | 76.20K |
| February 28, 2022 | 77.50K |
| January 31, 2022 | 82.50K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
British Columbia Male Unemployment is at a current level of 98.90K, up from 95.90K last month and up from 97.40K one year ago. This is a change of 3.13% from last month and 1.54% from one year ago. |
| Report | Canada Labour Force Survey |
| Category | Employment |
| Region | British Columbia |
| Source | Statistics Canada |
Stats
| Last Value | 98.90K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 09:01 EDT |
| Next Release | Apr 10 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 6.55% |
| Value from Last Month | 95.90K |
| Change from Last Month | 3.13% |
| Value from 1 Year Ago | 97.40K |
| Change from 1 Year Ago | 1.54% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |